• rozwiń

Rostowski go znosi, a Fedak bez NIP zwolnienia nie da (na razie)

Rząd zdecydował we wtorek, że od 1 stycznia 2012 roku zostanie zniesiony obowiązek posiadania NIP dla osób fizycznych i zostanie im tylko numer PESEL. Ministerstwo finansów, które przygotowało projekt, argumentuje, że uprości to życie Kowalskiemu w kontakcie ze skarbówką. Tyle że od 12 stycznia NIP osób fizycznych stał się wymagany na... zwolnieniach lekarskich.

Dotąd obowiązkowym elementem identyfikującym osobę uzyskująca zwolnienie chorobowe był - oprócz danych personalnych - numer PESEL. Oprócz tego lekarz musiał wpisać numer dokumentu tożsamości (np. dowodu osobistego) albo zamiast niego numer NIP. w praktyce to ostatnie zdarzało się raczej sporadycznie.

Tymczasem obowiązek wpisywania NIP-u pojawił się w nowym rozporządzeniu resortu pracy. Stało się to niemal dokładnie w dniu, w którym rząd zajął się dawno zapowiadaną przez resort finansów zmiany dotyczącej osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, niebędących podatnikami VAT (w tym korzystających ze zwolnienia z tego podatku) i objętych rejestrem PESEL.

Zgodnie z tym projektem NIP wyjdzie z użycia 1 lipca 2011 roku, a od 1 stycznia 2012 roku miałby w ogóle nie być nadawany.

Każdy sobie

Tymczasem od 12 stycznia tego roku NIP Kowalskiego stał się niezbędny przy wypisywaniu zwolnień lekarskich. Reguluje to rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 1 października 2010 roku. Do tej pory obowiązkowy był NIP, ale tylko zakładu pracy. Te ostatnie będą funkcjonować nadal.

Skąd wykluczające się owoce prac resortów? - Likwidacja NIP ma służyć ułatwieniu życia zwykłemu Kowalskiemu, który nie prowadzi działalności gospodarczej. Każde rozporządzenie jest kierowane do uzgodnień międzyresortowych i wszystkie ministerstwa mają czas na to, żeby się wypowiedzieć, czy dana zmiana wpłynie na ich pracę, czy nie. Przy likwidacji NIP-u nie mieliśmy takiego sygnału, że ktoś inny będzie potrzebował w innym celu tego numeru - mówi Wiesława Dróżdż z resortu finansów.

Likwidują? To my się dostosujemy...

Już po publikacji naszej wiadomości - i po ogłoszeniu decyzji rządu o zamiarze likwidacji numeru NIP dla osób fizycznych - biuro prasowe Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej poinformowało w komunikacie, że po tych zmianach zniknie też dzie obowiązek podawania tego numeru na zwolnieniach lekarskich.

"Zmienione zostanie m.in. rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej w sprawie szczegółowych zasad i trybu wystawiania zaświadczeń lekarskich, wzoru zaświadczenia lekarskiego i zaświadczenia lekarskiego wydanego w wyniku kontroli lekarza orzecznika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Wzory druków ZUS ZLA zostaną dostosowane do obowiązującego prawa, nie będzie wymogu podawania NIP-u osoby fizycznej" - napisał resort pracy.

Biuro prasowe twierdzi jednak, że obowiązek umieszczania NIP-u na zwolnieniu lekarskiego istnieje nieprzerwanie od wprowadzenia druku ZUS ZLA w 1999 roku. Nie zauważa najwyraźniej magicznego słówka "lub" na zatwierdzonym przez siebie druczku.

mkg//mat, sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane