• rozwiń
  • WIG20 2207.25 -1.02%
  • WIG30 2509.43 -0.87%
  • WIG 58447.30 -0.69%
  • sWIG80 11609.77 +0.04%
  • mWIG40 3809.56 +0.31%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Rostowski: Deficyt 45 mld złotych

Rostowski: Deficyt 45 mld złotych
Foto: TVN24 Foto: "Gdyby nie powódź, deficyt byłby o 3 miliardy niższy"

Deficyt budżetowy w 2010 roku wyniósł trochę poniżej 45 mld zł, wobec planowanego 48,3 mld zł i zapisanego w ustawie w wysokości 52,2 mld zł - ogłosił minister finansów Jacek Rostowski.

Minister wyliczał, że deficyt był o 7 miliardów niższy niż planowano w ustawie budżetowej, ale gdyby nie powódź, byłoby to o kolejne trzy miliardy mniej.

Jacek Rostowski podtrzymał też prognozę deficytu sektora finansów publicznych na poziomie 7,9 proc. PKB - taką samą, jaką Polska w październiku wysłała do Komisji Europejskiej. Tymczasem dziś "Rzeczpospolita" napisała, że deficyt mógł wynieść nawet 8,5 proc. PKB. Dziennik powoływał się na anonimowe źródła w kancelarii premiera.

Według ministra Rostowskiego deficyt sektora finansów publicznych w tym roku będzie o prawie 1/3 niższy niż w 2010 r. Szef resortu finansów wyjaśnił, że będzie to efektem m.in. przyspieszonego wzrostu gospodarczego, który rząd przewiduje w tym roku oraz reformy dotyczącej OFE. Natomiast w roku 2012 roku deficyt sektora finansów publicznych ma być - według zapowiedzi Rostowskiego - co najmniej o połowę niższy niż ten z 2010 roku.

Minister zatrzyma wzrost długu już w tym roku

W tym roku relacja długu publicznego do dochodu narodowego nie powinna wzrosnąć, a w przyszłym roku zacznie spadać - zapewniał minister. - Te dzisiejsze wyniki, budżet zaplanowany na przyszły rok, przewidziane przyspieszenie wzrostu gospodarczego i działania na rzecz reformy systemu Otwartych Funduszy Emerytalnych, ogłoszonych ostatnio przez rząd, zapewniają, że już w tym roku możemy być pewni, że relacja długu publicznego do dochodu narodowego nie powinna wzrosnąć. A w przyszłym roku już zacznie spadać - powiedział.

Minister finansów zastrzegł jednak, że wszystko w ekonomii i gospodarce jest zależne także od wydarzeń zewnętrznych. - Zakładam, przedstawiając taką prognozę, względny spokój w gospodarce światowej, brak jakiegoś dramatycznego załamania - dodał.

Od 10 lat wydatki publiczne nie były tak niskie wobec PKB

- Relacja wydatków całego sektora finansów publicznych, czyli nie tylko budżetu państwa, nie tylko funduszy takich jak Fundusz Ubezpieczeń Społecznych, ale także wydatki jednostek samorządów terytorialnych - te wszystkie wydatki w tym roku będą niższe niż w jakimkolwiek roku w ostatnim dziesięcioleciu i będą o prawie 2 punkty procentowe niższe niż w 2010 - zapowiedział Jacek Rostowski.

Dodał, że jeśli porównać wydatki sektora finansów publicznych w tym roku do tych samych wydatków w latach 2002 - 2005 (kiedy notowano zbliżone przeciętne tempo wzrostu do tegorocznego), to "w tym roku te wydatki będą aż o całe 4 punkty procentowe niższe niż były wtedy".

Minister dodał też, że budżet na przyszły rok będzie pierwszym budżetem, który skonsoliduje finanse publiczne.

//sk/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane