• rozwiń
  • WIG20 2344.03 +0.97%
  • WIG30 2681.21 +0.94%
  • WIG 60902.04 +1.18%
  • sWIG80 11928.15 +0.52%
  • mWIG40 4035.38 +0.48%

Ostatnia aktualizacja: 2019-07-19 17:15

Dostosuj

Rośniemy coraz szybciej

Rośniemy coraz szybciej
Foto: TVN CNBC BIZNES Foto: O wzroście gospodarczym mówi Marcin Peterlik (IBNGR)

Polska gospodarka przyspiesza. Ministerstwo Gospodarki szacuje, że w III kwartale PKB wzrósł od 1,5 do 1,7 proc., zaś IV kwartał może przynieść ponad 2-procentowy wzrost. Ale kolejne publikowane szacunki są coraz lepsze.

Lepsza druga połowa roku może sprawić, że w całym 2009 dynamika polskiego PKB wyniesie 1,5 proc.

Eksperci ministerstwa zastrzegają, że sytuacja wciąż jest niepewna, a polskim firmom może zaszkodzić wycofywanie się krajów zachodnich ze swoich pakietów stymulacyjnych. Na podstawie danych o sprzedaży detalicznej, oczekują nieznacznego przyśpieszenia wzrostu spożycia indywidualnego.

Szacunki dotyczące dynamiki PKB w trzecim kwartale są także związane z niepewnością wobec braku nawet wstępnych danych dotyczących handlu zagranicznego we wrześniu. Zdaniem analityków resortu gospodarki czwarty kwartał będzie lepszy, jeśli chodzi o dynamikę wzrostu PKB, także ze względu na bazę.

IBNGR ma jeszcze lepsze szacunki...

Instytut badań nad Gospodarką rynkową ma natomiast jeszcze lepsze szacunki. Przewiduje on, że polski PKB urósł w III kwartale o blisko 2 proc. O tym, że ostatnie trzy miesiące były lepsze niż pierwsze pół roku ma świadczyć między innymi mniejszy spadek produkcji przemysłowej i rosnąca w skali roku sprzedaż detaliczna - mówił w TVN CNBC Biznes Marcin Peterlik z Instytutu. Według szacunków IBNGR w III kwartale 2009 roku PKB wzrósł o 1,8 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2008 roku, a w porównaniu z poprzednim kwartałem PKB wzrósł o 0,4 proc.

...i prognozy

W czwartym kwartale 2009 roku PKB wzrośnie o 2 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2008 r. - prognozuje Instytut.

Jak powiedział na wtorkowej konferencji prasowej ekspert Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową Bohdan Wyżnikiewicz, pomimo relatywnie niskiego tempa wzrostu gospodarczego "przyspieszenie to można uznać za początek powrotu korzystnej koniunktury". Dodał, że głównym czynnikiem wzrostu gospodarczego w trzecim kwartale był popyt zagraniczny.

Eksperci IBnGR prognozują, że w 2010 r. wzrost gospodarczy jeszcze bardziej przyspieszy i w całym roku wyniesie 2,2 proc. Podkreślają, że taki scenariusz w czasach kryzysu "należy uznać za dobry dla polskiej gospodarki".

ram/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane