• rozwiń

Rośnie strach, że udławimy się drogą ropą

- Globalna gospodarka może znów wejść w recesję jeśli cena ropy osiągnie i przekroczy 120 dol z powodu kryzysu w państwach arabskich - twierdzą analitycy Morgan Stanley. I choć wiele instytucji uspokaja, że świat wytrzyma drożyznę, to głosy niepokoju stają się coraz donośniejsze.

Ceny ropy Brent osiągnęły w czwartek 29-miesięczne maksimum przez rosnące napięcie związane z sytuacją polityczną w Libii. Ropa Brent zyskała ponad siedem proc. osiągając poziom 119,79 dolarów, natomiast ropa Crude zyskała ponad pięć proc. dochodząc do 103,41 dolarów za baryłkę.

Co dalej?

– Jeśli cena baryłki przekroczy 120 dol w sposób trwały będziemy mieli znaczący spadek globalnego wzrostu gospodarczego wobec obecnych prognoz – powiedział Jonathan Garner, główny strateg rynków Azji i gospodarek wschodzących w Morgan Stanley.
A to może stać się już niedługo.
- Widzę jeszcze potencjał wzrostowy dla ropy Brent, a do końca marca ceny zapewne dotrą do 120 dol – uważa Ken Hasegawa z tokijskiego domu maklerskiego Newedge cytowany przez Reuterwsa. Niektórzy analitycy prognozują, że w tym roku notowania ropy sięgną niemal 160 dol, przebijając rekordy wszech czasów z lipca 2008 roku.

John Lipsky, wiceszef Międzynarodowego Funduszu Walutowego uspokaja jednak, że globalna gospodarka jest w stanie wytrzymać gwałtowny wzrost cen ropy o ile okaże się on krótkotrwały. Podobnie uważają ekonomiści Deutsche Banku i Bank of America. Tyle, że z dnia na dzień rosną też obawy, że zamieszki mogą się rozpocząć w innych krajach regionu Bliskiego Wschodu, włączając w to głównego światowego eksportera ropy, Arabię Saudyjską.

mkg

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane