• rozwiń
  • WIG20 2212.15 +1.32%
  • WIG30 2500.06 +1.21%
  • WIG 57986.45 +0.99%
  • sWIG80 11453.40 +0.21%
  • mWIG40 3649.14 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Rośnie sprzedaż nowych aut w Unii Europejskiej

Rośnie sprzedaż nowych aut w Unii Europejskiej
Foto: caroftheyear Foto: Jednym z najczęściej kupowanych aut był Volkswagen Golf

Trzeci miesiąc z rzędu rośnie sprzedaż nowych samochodów w Unii Europejskiej – podało Europejskie Stowarzyszenie Producentów Pojazdów (ACEA). To najdłuższy okres wzrostu od czterech lat.

W listopadzie zarejestrowano blisko 940 tys. nowych aut. To o 1,2 proc. więcej niż rok wcześniej. Najczęściej sprzedawały się volkswageny (szczególnie golfy), skody i renault.

Koniec kryzysu?

- Zbliża się koniec bardzo głębokiej dekoniunktury w branży motoryzacyjnej. Ożywienie jest związane z rzeczywistym końcem rządowych cięć w krajach Unii Europejskiej, które szczególnie dotknęły kraje śródziemnomorskie. Wzrosty VW i Renault pokazują, że konsumenci są gotowi na zakup nowych modeli samochodów – ocenia Gian Primo Quaqliano, szef firmy CSP, która zajmuje się badaniem rynku motoryzacyjnego.

Popyt wzrósł w pięciu największych europejskich rynkach. Najwięcej w Hiszpanii i Wielkiej Brytanii. Rząd w Madrycie wznowił program złomowania starych aut, który skutecznie zachęcił kierowców do kupna pojazdów wprost z salonów. W Niemczech, Francji i we Włoszech liczba rejestracji nowych maszyn spadła.

- Europejski rynek motoryzacyjny powoli się stabilizuje – twierdzi Alfredo Altavilla, dyrektor operacyjny producenta włoskiego Fiata.

Sześć lat spadków

Pomimo ostatnich wzrostów rynek sprzedaży nowych samochodów jest pogrążony w kryzysie od sześciu lat. W 2012 roku dilerzy sprzedali 12,5 mln pojazdów, czyli o 7,8 proc. mniej niż rok wcześniej. Spadki odnotują też prawdopodobnie w 2013. Po 11 miesiącach tego roku liczba rejestracji nowych pojazdów była niższa o 2,8 proc. niż rok wcześniej i wyniosła 11,4 mln samochodów.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane