• rozwiń
  • WIG20 2315.22 -0.27%
  • WIG30 2656.33 -0.36%
  • WIG 60207.14 -0.27%
  • sWIG80 11926.42 +0.18%
  • mWIG40 4053.20 -0.45%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 14:24

Dostosuj

Rośnie sprzedaż mieszkań

Rośnie sprzedaż mieszkań
Foto: TVN24 Foto: W Gdańsku, Krakowie i we Wrocławiu metr kwadratowy mieszkania kosztuje poniżej 6 tys. zł

Ceny spadły i sprzedaż nowych mieszkań zaczyna rosnąć, a przewidywania na przyszłość są coraz lepsze. Jedyną przeszkodą, by rynek mieszkaniowy w Polsce odbił się całkowicie od dna, są banki - pisze "Dziennik".

Obniżki cen na rynku nieruchomości spadły imponująco. W Krakowie, Gdańsku i we Wrocławiu ceny mieszkań spadły poniżej 6 tys. zł za metr kwadratowy. W porównaniu ze stawkami sprzed roku w Gdańsku ceny metra kwadratowego spadły o 14,7 proc. a w Warszawie o 7,6 proc. Najmniejsze obniżki nastąpiły w Poznaniu - o 1,5 proc.

Deweloperzy złapali oddech

Dzięki temu deweloperzy notowani na giełdzie sprzedają coraz więcej mieszkań. I to nie tylko w porównaniu miesiąc do miesiąca, ale także rok do roku. W ciągu ostatnich trzech miesięcy liderem okazał się Gant. Firma sprzedała aż 182 lokale. Jednak pozostali budowlańcy także nie mogą narzekać. Dom Development i J.W. Construction także przyciągnęły klientów - podaje "Parkiet".

Kiedy banki ruszą z akcją?

Pełnemu odrodzeniu się rynku mieszkań przeszkadzają jednak banki. Kredyty mieszkaniowe są drogie i trudno dostępne. A to oznacza, że ludzie nie mają pieniędzy na kupno mieszkań. To zresztą przyczyna, dla której tak mocno spadła sprzedaż w zeszłym roku. Dopiero gdy banki znów zaczną pożyczać pieniądze, to polski rynek mieszkań całkowicie ożyje. Sytuację poprawia jednak trochę rządowy program dopłat do kredytów.

ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane