• rozwiń

Rośnie sprzedaż mieszkań

Rośnie sprzedaż mieszkań
Foto: TVN24 Foto: W Gdańsku, Krakowie i we Wrocławiu metr kwadratowy mieszkania kosztuje poniżej 6 tys. zł

Ceny spadły i sprzedaż nowych mieszkań zaczyna rosnąć, a przewidywania na przyszłość są coraz lepsze. Jedyną przeszkodą, by rynek mieszkaniowy w Polsce odbił się całkowicie od dna, są banki - pisze "Dziennik".

Obniżki cen na rynku nieruchomości spadły imponująco. W Krakowie, Gdańsku i we Wrocławiu ceny mieszkań spadły poniżej 6 tys. zł za metr kwadratowy. W porównaniu ze stawkami sprzed roku w Gdańsku ceny metra kwadratowego spadły o 14,7 proc. a w Warszawie o 7,6 proc. Najmniejsze obniżki nastąpiły w Poznaniu - o 1,5 proc.

Deweloperzy złapali oddech

Dzięki temu deweloperzy notowani na giełdzie sprzedają coraz więcej mieszkań. I to nie tylko w porównaniu miesiąc do miesiąca, ale także rok do roku. W ciągu ostatnich trzech miesięcy liderem okazał się Gant. Firma sprzedała aż 182 lokale. Jednak pozostali budowlańcy także nie mogą narzekać. Dom Development i J.W. Construction także przyciągnęły klientów - podaje "Parkiet".

Kiedy banki ruszą z akcją?

Pełnemu odrodzeniu się rynku mieszkań przeszkadzają jednak banki. Kredyty mieszkaniowe są drogie i trudno dostępne. A to oznacza, że ludzie nie mają pieniędzy na kupno mieszkań. To zresztą przyczyna, dla której tak mocno spadła sprzedaż w zeszłym roku. Dopiero gdy banki znów zaczną pożyczać pieniądze, to polski rynek mieszkań całkowicie ożyje. Sytuację poprawia jednak trochę rządowy program dopłat do kredytów.

ram

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane