• rozwiń
  • WIG20 2191.52 -1.19%
  • WIG30 2491.65 -1.13%
  • WIG 57954.67 -0.98%
  • sWIG80 11577.03 -0.16%
  • mWIG40 3785.32 -0.93%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 16:12

Dostosuj

Rosną magazyny gazu i polskie bezpieczeństwo. W tym roku o 3 mld metrów sześciennych

Gazoport, łupki i rozbudowana sieć. "Polska może być wzorem dla Unii" Odtwórz: Gazoport, łupki i rozbudowana sieć. "Polska może być wzorem dla Unii"
Foto: PAP/ Darek Delmanowicz | Video: tvn24 Foto: Premier Donald Tusk w niedzielę zwiedzał Podziemny Magazyn Gazu Ziemnego "Husów" | Video: Gazoport, łupki i rozbudowana sieć. "Polska może być wzorem dla Unii"

Zdolność magazynowania Polski wzrośnie w tym roku do 2,9 mld m sześc. gazu - poinformowało w poniedziałek ministerstwo skarbu państwa. W komunikacie resort podkreśla, że jest to "efekt rozbudowy m.in. magazynu Husów na Podkarpaciu".

Po zakończeniu inwestycji pojemność magazynu zwiększy się o 150 mln m sześc. - Rozbudowa magazynu w Husowie, który dzięki unijnym funduszom powiększy się z 350 do 500 mln m sześc. jest elementem programu zwiększania pojemności podziemnych magazynów gazu. W tym roku osiągniemy zdolność magazynowania 2,9 mld m sześc. gazu. To wzrost o ponad 1 mld m sześc. od 2007 r.  - powiedział cytowany w komunikacie minister skarbu Włodzimierz Karpiński.

Połowa z Unii

Ministerstwo podaje, że koszt rozbudowy podziemnego magazynu gazu w Husowie wyniesie ok. 83 mln zł, z czego 38 mln zł to dofinansowanie z unijnego programu Infrastruktura i Środowisko.

Resort skarbu informuje też, że jeszcze w tym roku zakończyć ma się rozbudowa o ponad 600 mln m sześc. magazynu gazu w Wierzchowicach na Dolnym Śląsku. Z kolei w najbliższych latach wzrośnie pojemność magazynów gazu w Mogilnie w Kujawsko-Pomorskiem i Brzeźnicy w Południowo-Wschodniej Polsce. Powstać ma też nowy magazyn w Kosakowie koło Gdańska.

"Zwiększanie zdolności magazynowych gazu ziemnego jest obok budowy terminalu LNG w Świnoujściu, terminalu naftowego w Gdańsku, rozbudowy połączeń sieci gazowych między państwami Europy Środkowo-Wschodniej oraz eksploatacji krajowych złóż gazu konwencjonalnego i łupkowego, ważnym elementem w umacnianiu polskiego bezpieczeństwa energetycznego" - informuje ministerstwo.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane