• rozwiń

Rosji ostro spadnie PKB

Rosji ostro spadnie PKB
Foto: sxc.hu Foto: Rosyjska gospodarka ma się coraz gorzej

Polskie PKB ma rosnąć - prognozuje Economist Intelligence Unit. Ale to wyjątek w Europie. Kryzys odciśnie piętno na przykład na gospodarce Rosji. Bank Światowy prognozuje na 2009 r. aż 4,5 proc. spadek tamtejszego PKB.

Jeszcze w listopadzie zeszłego roku BŚ przewidywał, iż wartość PKB Rosji w 2009 roku wzrośnie o trzy procent.

- Wielkość tej korekty odzwierciedla pogorszenie się w tym czasie sytuacji w światowej gospodarce - uważa Bank Światowy i dodaje, że przewiduje w 2009 roku spadek PKB w skali światowej o 1,7 proc.

Będzie coraz gorzej

W raporcie, opublikowanym w poniedziałek rano w Moskwie, Bank Światowy stwierdza, iż "w związku ze światowym kryzysem finansowym, a także obniżką cen ropy naftowej na światowych rynkach do ok. 45 USD za baryłkę, spadek w rosyjskiej gospodarce prawdopodobnie wyniesie 4,5 procent, a nawet może okazać się poważniejszy".

Sytuacja budżetowa uległa poważnemu pogorszeniu i zmalały gwałtownie możliwości manewru ograniczając rządowi możliwość wprowadzenia nowych środków pobudzenia gospodarki.

Bank Światowy

Niektórzy analitycy przewidują, że gospodarka Rosji w tym roku może się skurczyć nawet o 5 proc.

Już w styczniu, dziennik "Kommiersant", powołując się na szacunki rosyjskiego resortu gospodarki pisał o skurczeniu się gospodarki o 2,4 proc. W 2008 roku rosyjski PKB wzrósł o 6 proc., a w 2007 roku - o 8,1 proc.

Przed Rosją wyzwanie

Z powodu kryzysu władze staną w obliczu "podwójnego wyzwania": powstrzymania wpływu kryzysu na społeczeństwo pomimo zmniejszającego się budżetu oraz walki z nową falą presji na sektor bankowy - uważa Bank Światowy.

"Prędkość dostosowania się (do kryzysu) rynku pracy, raczej elastycznego w Rosji, była imponująca" czego dowodzi stosunkowo niewielki wzrost bezrobocia do 8,9 proc. w lutym 2009 roku w porównaniu z 8,1 proc. w styczniu i 5,4 proc. w maju 2008 roku.

"Sytuacja budżetowa uległa poważnemu pogorszeniu i zmalały gwałtownie możliwości manewru ograniczając rządowi możliwość wprowadzenia nowych środków pobudzenia gospodarki" - czytamy w raporcie Banku Światowego.

//kdj

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane