• rozwiń
  • WIG20 2321.41 +0.64%
  • WIG30 2656.21 +0.41%
  • WIG 60192.60 +0.36%
  • sWIG80 11866.81 -0.10%
  • mWIG40 4016.05 -0.51%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Temat: Rosja - Polska

Rosjanie w czasie świąt wydali w Polsce ponad milion złotych

Rosjanie w czasie świąt wydali w Polsce ponad milion złotych
Foto: TVN24 Foto: Rosjanie świętowali Boże Narodzenie od 6 stycznia, ale bardzo wielu z nich przyjeżdżało do Polski już 2-3 stycznia

Faktury na towary o wartości przekraczającej milion złotych przedstawili polskim celnikom, przy powrocie do obwodu kaliningradzkiego, rosyjscy turyści, którzy spędzili w Polsce prawosławne święta - poinformował w czwartek rzecznik olsztyńskiej Izby Celnej Ryszard Chudy.

Chudy przypomniał, że zwrot zapłaconego podatku VAT mogą odzyskać ci Rosjanie, którzy wydali w Polsce ponad 200 zł na zakup sprzętu RTV, AGD, odzieży i obuwia, czy materiałów budowlanych.

Rosyjskie świętowanie

Podczas poświątecznych powrotów, tj. od 7 do 9 stycznia, przedstawione przez Rosjan polskim celnikom faktury (blisko 1,5 tys. sztuk) za tego rodzaju towary przekroczyły wartość miliona zł. - Warto przypomnieć, że część dyskontów, a także hotele i restauracje, nie wystawiają takich dokumentów. Oznacza to, że kwota faktycznie pozostawiona przez rosyjskich turystów w polskich sklepach jest kilkakrotnie wyższa - podkreślił Chudy.

Rosjanie świętowali Boże Narodzenie od 6 stycznia, ale bardzo wielu z nich przyjeżdżało do Polski już 2-3 stycznia. Ich masowy powrót do Rosji rozpoczął się 7 stycznia.

Gości z Rosji było tak wielu, że zarówno celnicy, jak i straż graniczna zwiększyli liczbę funkcjonariuszy na każdym z przejść granicznych i stosowali uproszczone procedury odpraw. Ponieważ w Rosji było zbyt mało autokarów, by obsłużyć wszystkie wycieczki, Rosjanie posiłkowali się firmami transportowymi z Polski.

Wedle deklaracji Rosjan spędzali oni święta zarówno w miastach objętych małym ruchem granicznym (głównie Mikołajki i Trójmiasto), jak i - na podstawie wiz - w polskich górach, Zakopanem, Wiśle.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane