• rozwiń
  • WIG20 2217.84 +0.77%
  • WIG30 2520.23 +0.73%
  • WIG 58525.39 +0.65%
  • sWIG80 11595.92 +0.05%
  • mWIG40 3820.72 +0.58%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Rosjanie przystawią nam gazowy pistolet?

Rosjanie przystawią nam gazowy pistolet?
Foto: TVN24 Foto: Rosjanie nie chcą rozmawiać z Polską o dodatkowych dostawach gazu w 2010 roku

Polskie bezpieczeństwo gazowe znów pod znakiem zapytania. – Rosyjscy partnerzy nie wykazują zainteresowania najważniejszą dla nas kwestią, czyli nową umową - tłumaczy na łamach "Rzeczpospolitej" prezes PGNiG Michał Szubski. - Obawiam się, że znów będziemy w sytuacji bez wyjścia - dodaje.

Jak podaje "Rzeczpospolita", Rosjanie nie chcą rozmawiać z Polską o dodatkowych dostawach gazu w 2010 r. Możliwy skutek? Grozi nam deficyt tego surowca, a za uzupełnienie niedoboru trzeba będzie słono zapłacić.

Kontakty Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa z rosyjskim Gazpromem od dawna są dość chłodne. – Od początku proponowaliśmy, by wszystkie sporne sprawy traktować jednakowo, ale mam wrażenie, że nasi partnerzy dążą do rozwiązania problemów istotnych jedynie dla siebie - mówi na łamach "Rz" prezes PGNiG Michał Szubski.

– Rosyjscy partnerzy nie wykazują chęci do kompromisu i zainteresowania najważniejszą dla nas kwestią, czyli nową umową dostawy 2,5 mld metrów sześciennych gazu rocznie – dodaje.

Zdani na import

Jak tłumaczą przedstawiciele PGNiG nie ma żadnej pewności, że rozmowy dotyczące dodatkowych dostaw gazu w 2010 roku nie rozpoczną się w styczniu. To zaś stawia PGNiG w wyjątkowo trudnym położeniu negocjacyjnym: na ustalenie warunków będzie mało czasu. A bez dodatkowej umowy z Rosjanami w Polsce w 2010 r. zabraknie gazu - czytamy w "Rzeczpospolitej".

Import surowca jest konieczny. Z własnych złóż wydobywamy tylko ok. 4,3 mld metrów sześciennych rocznie - czyli 1/3 naszego zapotrzebowania. Resztę trzeba kupić za granicą - od Gazprom Exportu i zależnej od Gazpromu spółki RosUkrEnergo.

eq/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane