• rozwiń

Rosjanie przesiadają się do nowych samochodów

Rosjanie przesiadają się do nowych samochodów
Foto: sxc.hu Foto: Rosjanie przesiadają się do nowych samochodów

Według rosyjskich mediów jeszcze w tym roku Rosja może stać się drugim co do wielkości rynkiem samochodowym Europy. Od początku tego roku sprzedano o połowę więcej samochodów osobowych niż w pierwszych sześciu miesiącach ubiegłego roku.

Od stycznia do maja sprzedano w sumie 855 tysięcy aut zagranicznych marek. Wzrost sprzedaży zanotował również największy rosyjski producent samochodów - firma AvtoVAZ. Producent między innymi aut marki Łada sprzedał 273 tysiące samochodów i jest to o 18 procent więcej niż w ubiegłym roku.

"Niezawisnaja gazieta" donosi, że Rosja już w przyszłym roku może zająć pozycję lidera. Według gazety tegoroczny boom na sprzedaż aut doprowadził do tego, że po niektóre modele Rosjanie muszą ustawiać się w kolejkach.

Natomiast gazeta „Izwiestia" zwraca uwagę, że rynek samochodowy w Rosji jest jeszcze daleki do nasycenia. W Stanach Zjednoczonych na tysiąc mieszkańców przypada 900 samochodów, natomiast w Rosji jest to tylko 260 pojazdów. Media ostrzegają jednak, że dalszemu wzrostowi sprzedaży aut w Rosji może zagrozić brak dróg i drożejąca benzyna.

//sk

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane