• rozwiń
  • WIG20 2164.75 -0.41%
  • WIG30 2451.42 -0.51%
  • WIG 57024.61 -0.48%
  • sWIG80 11449.24 -0.03%
  • mWIG40 3636.71 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Rosjanie przekonują Finów do rury

Rosjanie przekonują Finów do rury
Foto: TVN24 Foto: Gazociąg po dnie Bałtyku wciąż budzi obawy

Rosja nie poddaje się w forsowaniu pomysłu budowy Gazociągu Północnego po dnie Bałtyku. W poniedziałek prezydent Federacji Dmitrij Miedwiediew przekonywał do projektu jednych z jego głównych przeciwników - Finów, podczas wizyty ich stolicy - Helsinkach.

- Rosja uważa Gazociąg Północny za "absolutnie korzystny" dla całej Europy i zamierza kontynuować ten projekt - mówił Miedwiediew.

Prezydent Finlandii Tarja Halonen powiedziała z kolei, że jej kraj ma nadzieję na rozwiązanie w najbliższym czasie kwestii ekologicznych związanych z projektem gazociągu. - Jeśli ten rurociąg można zbudować w sposób ekologicznie bezpieczny, to będzie to dobry projekt, dobre przedsięwzięcie. Jednak badania wciąż trwają - zaznaczyła.

Wciąż niepewny

Kreml ma nadzieję, że Finlandia do końca roku zakończy wewnętrzne procedury związane z zaakceptowaniem projektu gazociągu.

Według planów budującego gazociąg rosyjsko-niemieckiego koncernu Nord Stream, gaz mógłby popłynąć tzw. bałtycką rurą już w 2011 roku. Projekt ma jednak wielu przeciwników, m.in. Finlandię, Polskę, czy państwa nadbałtyckie, które obawiają się katastofy ekologicznej na swoich wodach terytorialnych, do jakiej może dojść podczas budowy terminalu. Chęć przystąpienia do projektu wyraziła z kolei ostatnio Francja.

mkg ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane