• rozwiń
  • WIG20 2226.15 -0.42%
  • WIG30 2523.50 -0.33%
  • WIG 58622.10 -0.33%
  • sWIG80 11587.49 +0.13%
  • mWIG40 3749.04 -0.26%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Rosjanie inwestują w szkocką whisky

Rosjanie inwestują w szkocką whisky
Foto: TVN24.pl Foto: Czy rosyjska szkocka podbije świat?

Rosyjski "szampan" to nic nowego - Sylwestra świętujemy nim od dziesięcioleci. Jednak już wkrótce nasi wschodni sąsiedzi wezmą się za produkcję zupełnie innego alkoholu - szkockiej whisky, na dodatek zupełnie oryginalnej. Konsorcjum biznesmenów zamierza przejąć jedną z najstarszych gorzelni w Szkocji.

W skład konsorcjum wchodzą nie wymienieni z nazwiska inwestorzy z Rosji i Łotwy, którzy chcą kupić 133-letnią gorzelnię Glenglassaugh w Portsoy. Wartość transakcji ocenia się na 3 mln funtów. Formalne ogłoszenie transakcji ma nastąpić na początku 2008 r.

Zakład Glenglassaugh w hrabstwie Banffshire należy do grupy Edrington będącej właścicielem znanych marek towarowych szkockiej whisky: The Macallan, Famous Grouse, Highland Park i Cutty Sark. Gorzelnia rozpoczęła produkcję w 1875 r., ale od 1986 r. jest nieczynna. Konsorcjum rosyjskich inwestorów ma w planach wznowienie produkcji i zatrudnienie na początkowym etapie 10 pracowników.

Whisky jest ważną gałęzią szkockiej gospodarki. Wartość eksportu szkockiej whisky w 2006 r. sięgnęła 2,5 mld funtów. Największymi rynkami jej eksportu są USA, Francja i Hiszpania, a największa dynamika przyrostu sprzedaży występuje na rynku chińskim.


W poniedziałek rząd brytyjski ogłosił propozycje ustawodawcze mające na celu zwiększenie ochrony prawnej szkockiej whisky przed podróbkami. Zakładają one uściślenie definicji produktu z punktu widzenia geografii (np. higland, islay itp.), wskazanie gorzelni, z której pochodzi trunek, oraz określenie jego kategorii (np. single malt, blended).


bgr

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane