• rozwiń
  • WIG20 2188.24 +0.40%
  • WIG30 2481.46 +0.42%
  • WIG 57863.03 +0.42%
  • sWIG80 11638.04 +0.42%
  • mWIG40 3734.43 +0.52%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Rosjanie i Irańczycy igrają z atomem. Zawarli kontrakt na wybudowanie reaktorów jądrowych

Rosjanie i Irańczycy igrają z atomem. Zawarli kontrakt na wybudowanie reaktorów jądrowych
Foto: Rosatom.ru Foto: Rosjanie wybudują dwa reaktory atomowe w irańskiej elektrowni w Buszerze

Rosja zbuduje dwa reaktory atomowe w irańskiej elektrowni atomowej w Buszerze - porozumienie w tej sprawie podpisali we wtorek w Moskwie szef rosyjskiego Rosatomu Siergiej Kirijenko i jego odpowiednik z Organizacji Energii Atomowej Iranu Ali Akbar Salehi.

Porozumienie przewiduje możliwość zbudowania dwóch kolejnych reaktorów. Jak podkreśliła rosyjska państwowa agencja atomowa Rosatom, projekt, który obejmuje zapewnienie obsługi i paliwa jądrowego, będzie pod kontrolą Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA).

Podpisane porozumienia pokojowe

Co więcej, reaktor jądrowy w Buszerze, pierwszy w historii Iranu zbudowany przez konsorcjum rosyjskie Atomstroiexport, będzie w ścisłej zgodzie z zasadami nierozprzestrzeniania broni jądrowej - zaznacza komunikat Rosatomu.

Ponadto, oba kraje podpisały kilka porozumień w celu rozszerzenia współpracy jądrowej do celów pokojowych, jak protokół, który otwiera możliwość zbudowania w sumie ośmiu reaktorów jądrowych na terytorium Iranu - wynika z doniesień lokalnych mediów.

Cztery z tych reaktorów zostaną zbudowane nie w Buszerze, tylko w innych rejonach Republiki Islamskiej, jak przewiduje porozumienie międzyrządowe z sierpnia 1992 roku.

Badana opłacalność ekonomiczna

Zgodnie z protokołem, paliwo jądrowe będzie dostarczane przez stronę rosyjską podczas całego cyklu pracy reaktorów i ostatecznie musi być zwrócone Rosji do przetwarzania i przechowywania.

Rosatom ogłosił również, że Moskwa i Teheran "badają opłacalnością ekonomiczną i możliwość wytwarzania w Iranie elementów paliwa jądrowego, które mogłyby być użyte w tych reaktorach".

Zawarte porozumienie wyprzedza ostateczny termin do 24 listopada na zawarcie porozumienia przez Iran ze światowymi mocarstwami, które ma ograniczyć irański program atomowy. Zachód utrzymuje, że program ten nastawiony jest na produkcję broni jądrowej, Teheran zaś twierdzi, że ma on wyłącznie cywilne przeznaczenie.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane