• rozwiń
  • WIG20 2240.16 +0.21%
  • WIG30 2537.24 +0.21%
  • WIG 58879.62 +0.11%
  • sWIG80 11609.24 +0.32%
  • mWIG40 3748.49 -0.27%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 12:50

Dostosuj

Rosjanie chcą odszkodowania za Opla

Rosjanie chcą odszkodowania za Opla
Foto: TVN24 Foto: Rosjanie ostrzyli sobie zęby na technologię Opla

Sbierbank chce odszkodowania od General Motors za nieudaną sprzedaż Opla. Prezes tego rosyjskiego banku mówi, że będzie domagać się pokrycia kosztów poniesionych na przygotowanie transakcji i zapowiada pozew do sądu, jesli nie uzyska odszkodowania dobrowolnie.

Rosyjskie media przypominają, że negocjacje trwały 9 miesięcy, przygotowano 9 tysięcy stron dokumentacji dotyczącej sprzedaży i tuż przed sfinalizowaniem transakcji Amerykanie postanowili nie sprzedawać europejskiej części swej firmy.

Sbierbank wspólnie z kanadyjsko-austriackim koncernem Magna miał przejąć 55 procent akcji Opla. Transakcja miała poparcie niemieckiego rządu i kanclerz Angeli Merkel.

German Gref twierdzi, że strona rosyjska nie liczyła na zbyt wysokie zyski z Opla, ale liczyła na dostęp do posiadanych przez koncern technologii. - Nadalibyśmy nowe bodźce technologiczne rozwojowi przemysłu motoryzacyjnego i w związanych z nim sektorów gospodarki. Tego sektora gospodarki potrzebujemy jak powietrza, aby uwolnić się od uzależnienia od surowców. Niestety, okoliczności okazały się silniejsze - mówi prezes Sbierbanku.

Gref dodaje, że rosyjska strona prowadzi sformułowała już swoje żądania i przedstawiła je Amerykanom. - Jeśli propozycje nie zostaną przyjęte, będziemy dążyć do rozstrzygnięcia tej kwestii drogą sądową - stwierdził prezes Sbierbanku.

//sk/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane