• rozwiń
  • WIG20 2233.87 +0.35%
  • WIG30 2531.47 +0.32%
  • WIG 58751.67 +0.22%
  • sWIG80 11571.42 -0.14%
  • mWIG40 3746.86 -0.06%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-15 17:15

Dostosuj

Temat: Rosja

Rosja zwiększy dostawy gazu do Turcji. Jeśli będzie takie życzenie

Rosja zwiększy dostawy gazu do Turcji. Jeśli będzie takie życzenie
Foto: Gazrom Foto: Turcja jest drugim największym odbiorcą gazu od rosyjskiego Gazprom

Rosja jest gotowa zwiększyć tej zimy dostawy gazu do Turcji, jeśli władze w Ankarze wyrażą taką potrzebę i osiągnięte zostanie porozumienie - zadeklarował rosyjski minister energetyki Aleksandr Nowak w niedzielę podczas wizyty w Turcji.

- Zawsze pomagaliśmy Turcji, gdy zimą miała problemy (z gazem). Jeśli zaszłaby taka potrzeba, a obie strony doszłyby w tej sprawie do porozumienia, możemy ponownie udzielić pomocy - podkreślił Aleksandr Nowak podczas wizyty w mieście Karasu nad Morzem Czarnym, 200 km na wschód od Stambułu.

Minister wziął tam udział w ceremonii otwarcia nowej fabryki rosyjskiego producenta samochodów GAZ.

Łatwiejszy przesył

Minister energetyki Turcji Taner Yildiz w listopadzie zapowiedział, że rząd umożliwi krajowemu operatorowi sieci przesyłowej Botas kupowanie gazu na rynku kontraktów natychmiastowych, dzięki czemu łatwiej będzie mu zaspokoić podaż na gaz podczas ostrych tureckich zim.

Turcja ma ograniczone możliwości składowania zapasów gazu w podziemnych magazynach, dlatego w przeszłości miewała problemy podczas zimowych miesięcy, gdy zapotrzebowanie na ten surowiec znacznie wzrastało.

Turcja druga w Europie

Kraj ten jest drugim po Niemczech największym odbiorcą gazu od rosyjskiego Gazpromu i według prognoz w ciągu najbliższych 10 lat prześcignie Wielką Brytanię na pozycji największego konsumenta gazu w Europie.

W poniedziałek do Turcji przybędzie prezydent Rosji Władimir Putin na rozmowy o energetyce i kryzysie syryjskim, który nadszarpnął relacje między obydwoma krajami.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane