• rozwiń
  • WIG20 2194.58 -0.57%
  • WIG30 2490.03 -0.77%
  • WIG 58026.68 -0.72%
  • sWIG80 11627.70 +0.15%
  • mWIG40 3749.54 -1.58%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Rosja znów kupi ukraińskie obligacje. "To umocni hrywnę"

Foto: Reuters Foto: ukraina parlament

Rosja ma zamiar "w tym tygodniu" kupić za 2 mld dol. ukraińskie euroobligacje. To druga transza obiecanej w grudniu pożyczki dla Kijowa wartej 15 mld dol. - poinformował w poniedziałek minister finansów Rosji Anton Siłuanow.

Pożyczka została przyznana Ukrainie, znajdującej się na krawędzi bankructwa w grudniu i jak dotąd Moskwa przelała z tej sumy 3 mld pod koniec ubiegłego roku. Zakup euroobligacji został potem zawieszony w oczekiwaniu na stworzenie nowego rządu w Kijowie.

Kreml wstrzymał tę pomoc 28 stycznia, po dymisji ukraińskiego rządu premiera Mykoły Azarowa.

Moskwa ogłosiła początkowo, że zaczeka z wypłacaniem dalszych transz pożyczki do chwili sformowania nowego rządu, ale wkrótce potem na konferencji prasowej po zakończeniu szczytu UE-Rosja w Brukseli, kilka godzin po dymisji Azarowa, prezydent Rosji Władimir Putin obiecał, że Moskwa udzieli kredytu niezależnie od tego, jaki rząd powstanie w Kijowie.

Mocna hrywna

Jak prognozuje Reuters, zakup kolejnych euroobligacji powinien umocnić ukraińską hrywnę, której notowania spadały w ostatnich tygodniach. Bank centralny Ukrainy wydał na początku lutego około 8 proc. swych rezerw walutowych na ratowanie narodowej waluty.

Wielu polityków obarcza Rosję współodpowiedzialnością za eskalację sytuacji na Ukrainie. To pod wpływem Moskwy, która groziła restrykcjami handlowymi, władze w Kijowie przerwały przygotowania do stowarzyszenia z UE i wynegocjowały z Rosją wspomnianą pożyczkę na 15 mld dolarów i obniżkę cen gazu.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane