• rozwiń
  • WIG20 2255.46 -0.74%
  • WIG30 2551.68 -0.72%
  • WIG 59191.71 -0.51%
  • sWIG80 11545.41 +0.30%
  • mWIG40 3759.27 +0.04%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-08 17:15

Dostosuj

Rosja znosi embargo po kawałku

Rosja znosi embargo po kawałku
Foto: TVN24 Foto: Rosja znosi embargo po kawałku

Porozumienie między Rosją a Polską odnośnie eksportu naszych produktów pochodzenia roślinnego zostało podpisane w piątek w Berlinie - ogłosiła w TVN24 rzeczniczka ministerstwa rolnictwa Małgorzata Książyk.

Stosowne dokumenty podpisali ministrowie rolnictwa obu krajów Marek Sawicki i Aleksiej Gordiejew.

Zniesienie zakazu dotyczy produktów roślinnych, które do Rosji trafią w celach przemysłowych i paszowych. Porozumienie - jak informuje agencja ITAR-TASS - umożliwia eksport na rosyjski rynek polskich towarów rolnych, nie wykorzystywanych do produkcji żywności (czyli np. sadzonek, kwiatów, pasz).

Minister Gordiejew oświadczył, że porozumienie "praktycznie rozwiązuje wszystkie problemy dotyczące pracy służb fitosanitarnych obu krajów i handlu produkcją roślinną". Dodał, że do rozwiązania pozostał problem kontroli zawartości pestycydów w produkcji roślinnej, przeznaczonej dla konsumentów.

- Ustaliliśmy, że ten problem zostanie uregulowany z udziałem Unii Europejskiej ponieważ należy on do kompetencji Komisji Europejskiej - powiedział rosyjski minister.

Natomiast szef polskiego resortu rolnictwa Marek Sawicki wyraził nadzieję, że obu państwom uda się "osiągnąć unifikację standardów ustawodawstwa w tej dziedzinie. Dodał, że polscy producenci mają "wielkie oczekiwania", jednak ich realizacja wymaga czasu i "nie wszystko uda się osiągnąć od razu".

Sawicki wyraził przekonanie, że podpisane porozumienie będzie kolejnym krokiem na drodze do normalizacji kontaktów polsko-rosyjskich oraz między Unią Europejską i Rosją.


Embargo na produkty roślinne z Polski Rosja wprowadziła jesienią 2005 roku, wkrótce po zablokowaniu importu polskiego mięsa. Spór w tej sprawie pozostawał od tego czasu nieco w cieniu embarga mięsnego, zniesionego przed miesiącem.


ŁOs

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane