• rozwiń
  • WIG20 2286.46 -0.60%
  • WIG30 2629.28 -0.57%
  • WIG 59092.01 -0.48%
  • sWIG80 11610.11 +0.08%
  • mWIG40 4032.87 -0.30%

Ostatnia aktualizacja: 2019-06-14 17:15

Dostosuj

Rosja zaostrza kontrolę internetu. "Trwa wojna informacyjna"

Rosja zaostrza kontrolę internetu. "Trwa wojna informacyjna"
Foto: sxc.hu Foto: Rosja, gdzie z sieci korzysta ok. 61 mln użytkowników, jest najszybciej rozwijającym się rynkiem internetowym w Europie

Rosja zaostrzyła kontrolę internetu wymagając identyfikacji od osób używających publicznych hot-spotów WiFi. Spowodowało to oburzenie blogerów i zamieszanie wśród operatorów telekomunikacyjnych.

Odpowiedni dekret został podpisany przez premiera Dmitrija Miedwiediewa 31 lipca, ale został opublikowany w internecie dopiero dzisiaj.

Nowe prawo wymaga od operatorów oświadczeń o tym, kto korzysta z ich sieci. Wiele firm zostało zaskoczonych tą sytuacją i nie wie, jak nowe przepisy będą egzekwowane.

Wojna informacyjna

- Chodzi o bezpieczeństwo, trwa wojna informacyjna - powiedział Vadim Dengin, zastępca przewodniczącego parlamentarnej komisji ds. technologii informacyjnych. - Anonimowy dostęp do internetu w miejscach publicznych pozwala na nielegalne i bezkarne działania - dodał.

Aleksiej Venediktow, redaktor popularnego radia Echo Moskwy powiedział ironicznie, że kolejnym krokiem rządu powinno być umieszczanie chipów w ciałach ludzi. - Pozwalałoby to automatycznie wykryć osoby, które chcą sprzedać informacje wrogowi - powiedział.

Rosja, gdzie z sieci korzysta ok. 61 mln użytkowników, jest najszybciej rozwijającym się rynkiem internetowym w Europie. Handel internetowy postrzegany jest z kolei jako rozwojowy sektor rosyjskiej gospodarki, na której odbiły się sankcje wprowadzone przez Zachód w obliczu działań rosyjskich na Ukrainie.

Jednocześnie jednak media społecznościowe i internet w ogóle wykorzystywany jest przez Rosjan do krytykowania władz i zwoływania protestów; w ten sposób organizowali się m.in. uczestnicy demonstracji na przełomie lat 2011-2012, protestujący przeciwko powrotowi Putina na Kreml.

Internet stworzyło CIA

Obowiązujące w Rosji prawo zakazuje działania stron internetowych, które zawierają pornografię dziecięcą, treści związane z narkotykami czy ekstremizmem lub zachęcają do popełnienia samobójstwa. Jednak zdaniem krytyków mogą one utorować drogę przepisom wprowadzającym restrykcje także na inne treści.

W kwietniu Putin, który mówił niedawno, że internet powstał jako projekt CIA, podpisał ustawę wymagającą od autorów blogów odwiedzanych przez więcej niż 3000 osób dziennie, by rejestrowali się pod imieniem i nazwiskiem w instytucji zajmującej się monitoringiem internetu.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane