• rozwiń
  • WIG20 2324.21 +0.38%
  • WIG30 2675.13 +0.38%
  • WIG 60527.98 +0.25%
  • sWIG80 11893.09 -0.38%
  • mWIG40 4108.62 -0.02%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Temat: Internet

Rosja zablokuje Twittera i Facebooka? Miedwiediew: Urzędnicy powinni włączyć mózgi

Rosja zablokuje Twittera i Facebooka? Miedwiediew: Urzędnicy powinni włączyć mózgi
Foto: TVN24 Biznes i Świat Foto: „Urzędnicy odpowiedzialni za rozwój branży internetowej powinni czasami włączyć mózgi. I nie udzielać wywiadów, w których ogłaszają zamknięcie mediów społecznościowych”

Rosja jest gotowa do zablokowania Twittera i Facebooka - oświadczył Maksim Ksenzow, wiceszef Roskomnadzoru odpowiedzialnego za monitorowanie internetu. I, mimo że przez sieć przetoczyła się fala oburzenia, a sprawę próbował załagodzić sam premier, nikt możliwości cenzurowania treści wpisów nie wykluczył.

„W kilka minut, od jutra możemy zablokować Twittera lub Facebooka” - przyznał Ksenzow w piątkowym wywiadzie dla dziennika „Izwiestia”. Zwrócił przy tym uwagę, że zagraniczne firmy nie zawsze chcą współpracować z Rosją i usuwać treści, które Kreml uzna za "ekstremistyczne". „Przez stopniową odmowę uwzględniania naszych żądań Twitter tworzy warunki, w których jego blokowanie na terytorium naszego kraju staje się praktycznie nieuniknione" – zauważył.

Blokada - tak, ale nie Twittera tylko mózgu

Wypowiedź Ksenzowa wywołała w rosyjskiej sieci falę oburzenia. Momentalnie zareagował na nią premier Rosji Dmitrij Miedwiediew. Chcąc uspokoić internautów ostro skrytykował wiceszefa Roskomnadzoru. „Urzędnicy odpowiedzialni za rozwój branży internetowej powinni czasami włączyć mózgi. I nie udzielać wywiadów, w których ogłaszają zamknięcie mediów społecznościowych” – napisał Miedwiediew na swoim koncie na Facebooku.

Przez stopniową odmowę uwzględniania naszych żądań Twitter tworzy warunki, w których jego blokowanie na terytorium naszego kraju staje się praktycznie nieuniknione

Maksim Ksenzow, wiceszef Roskomnadzoru

W kolejnym wywiadzie dla agencji Interfax Ksenzow oświadczył, że jego słowa zostały źle zinterpretowane i tak naprawdę "raczej stanowią ostrzeżenie dla Twittera" niż groźbę i nikt nie mówił o zamknięciu dostępu do popularnych w Rosji mediów społecznościowych. - Nikt nie zamierza blokować ani Twittera ani Facebooka ani Google'a. Jednakże, zgodnie z ustawodawstwem Rosji, musimy blokować krążące ekstremistyczne treści - tłumaczył.

Amerykanie mają NSA, a Rosjanie Roskomnadzor

Federalna Służba ds. Nadzoru w Sferze Łączności, Technologii Informatycznych i Masowego Przekazu, bo tak brzmi pełna nazwa Roskomnadzoru, zajmuje się monitorowaniem sieci. Wraz z Federalną Agencją Antynarkotykową (FSKN) oraz Federalną Służbą Nadzoru w Sferze Praw Człowieka i Dobra Publicznego (Rospotrebnadzor), prowadzi także centralny rejestr zakazanych w Rosji stron.

To nie pierwszy raz, gdy rządzący chcą zablokować media społecznościowe. Taką próbę, nieskuteczną, podjął premier Turcji Recep Tayyip Erdogan.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane