• rozwiń
  • WIG20 2164.75 -0.41%
  • WIG30 2451.42 -0.51%
  • WIG 57024.61 -0.48%
  • sWIG80 11449.24 -0.03%
  • mWIG40 3636.71 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: 2019-10-18 17:15

Dostosuj

Rosja wysyła nam więcej gazu

Rosja wysyła nam więcej gazu
Foto: TVN24 Foto: Gazowa umowa weszła w życie

Gazprom Export i PGNiG podpisały krótkoterminowy kontrakt na dostawy w 2009 r. miliarda metrów sześciennych gazu - poinformowało Ministerstwo Gospodarki. Dodatkowy gaz ma nam zrekompensować lukę w dostawach, jaka powstała po zniknięciu z rynku firmy RosUkrEnergo.

Krótkoterminowy kontrakt z Gazpromem zastąpi nierealizowaną od stycznia 12-miesięczną umowę z rosyjsko-ukraińską spółką RosUkrEnergo, która dostarczała ona do Polski 2,3 mld m sześć. gazu rocznie. Po kryzysie gazowym z początku tego roku Ukraina i Rosja odsunęły RUE od obrotu gazem. PGNiG uzupełniał brakujące dostawy z kierunku wschodniego zwiększonym poborem z magazynów, jednak zbiorniki koncernu przez ten czas opróóżniły się niemal całkowicie. Pozostała w nich jedynie obowiązkowa rezerwa ministra gospodarki, czyli 360 mln metrów sześciennych gazu.

- Gaz już płynie, co pozwoli na przygotowanie magazynów do sezonu jesienno-zimowego - powiedział we wtorek dyrektor departamentu ropy i gazu w resorcie gospodarki Maciej Kaliski.

U(nie)zależnienie

Polska stara się także o dodatkowe dostawy rosyjskiego gazu w ilości odpowiadającej kontraktowi z RUE także po 2009 roku Rosjanie chcą, aby dostawy te były objęte porozumieniem między rządami Polski i Rosji. Chodzi o aneks do umowy międzyrządowej z 1993 roku w sprawie dostaw rosyjskiego gazu do Polski. Obowiązuje on do 2022 roku i towarzyszy tzw. kontraktowi jamalskiemu. Na jego podstawie rocznie do Polski wpływa ok. 7 mld m sześc. gazu.

M.in. w tej sprawie wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak ma spotkać się w czwartek na Forum Ekonomicznym w Petersburgu z przedstawicielami rosyjskiego rządu. Media od tygodni spekulują, że Rosjanie próbują wykorzystać sytuację do uzyskania korzystniejszych warunków dla tranzytu swojego gazu do Europy Zachodniej.

mkg/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane