• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

Temat: Ukraina w kryzysie

Rosja: Weźmiemy udział w rozmowach o pomocy dla Ukrainy

Na Majdanie demonstrują w związku z wizytą prezydenta na szczycie w Paryżu Odtwórz: Na Majdanie demonstrują w związku z wizytą prezydenta na szczycie w Paryżu
Na Majdanie demonstrują w związku z wizytą prezydenta na szczycie w Paryżu "Źródło: ENEX"

Rosja weźmie udział w rozmowach z Międzynarodowym Funduszem Walutowym w sprawie pomocy finansowej dla Ukrainy - oświadczył w czwartek przedstawiciel ministerstwa finansów Andriej Bokariew. Ukrainie, która boryka się z dużym zadłużeniem, grozi bankructwo.

- Mogę powiedzieć tylko tyle, że weźmiemy udział w rozmowach (z MFW), nikt nie mówi o staniu z boku - powiedział szef departamentu spraw zagranicznych w resorcie, cytowany przez agencję RIA Nowosti.

Ukraińskie ministerstwo finansów i bank centralny oceniły w poniedziałek, że Ukraina potrzebuje 35 mld dolarów pomocy na lata 2014-2015, aby uniknąć niewypłacalności.

Władze w Kijowie zwróciły się do partnerów zagranicznych o udzielenie pierwszego kredytu w ciągu 1-2 tygodni. 

Konieczne reformy

W ocenie ekspertów Ukraina może na razie liczyć na około 20 mld dolarów międzynarodowej pomocy, z czego 15 mld stanowić miałaby pożyczka z MFW. Jednak kredyt MFW byłby uzależniony od przeprowadzenia przez Ukrainę gruntownych reform gospodarczych. Fundusz zaleca m.in. wprowadzenie elastycznego kursy wymiany waluty (doszło do tego już wczoraj), konsolidację fiskalną, podwyższenie taryf energetycznych oraz wdrożenie reform strukturalnych, które poprawiłyby warunki do prowadzenia biznesu.

W środę prezes ukraińskiego banku centralnego Stepan Kubiw poinformował, że Ukraina poprosi MFW o pomoc w przygotowaniu nowego programu pomocy finansowej, a nowy rząd w Kijowie wkrótce będzie miał własny program antykryzysowy.

Z danych banku UniCredit wynika, że tylko w pierwszych trzech miesiącach tego roku Ukraina ma spłacić 1,18 mld dol. poprzedniej pożyczki z MFW. W całym 2014 r. ma oddać tej instytucji 3,59 mld dol.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane