• rozwiń

Rosja walczy o Mastercard i Visa. Obniży opłaty

Rosja walczy o Mastercard i Visa. Obniży opłaty
Foto: sxc.hu Foto: Mastercard i Visa zawiesiły obsługę kilku rosyjskich banków ze względu na amerykańskie sankcje gospodarcze nałożone na Moskwę

Rosja obniży dla firm Mastercard i Visa wysokość kaucji zabezpieczających wymaganych do działalności w tym kraju - poinformował w środę pierwszy wicepremier Igor Szuwałow. Zapewnił, że Rosja robi wszystko, co możliwe, by obie firmy nadal tam działały.

Szuwałow wyraził przekonanie, że działania podejmowane przez rząd uspokoją obie kompanie - podaje radio Echo Moskwy. Przy czym, jak zaznaczył wicepremier, nie będzie całkowitego zniesienia kaucji zabezpieczających.

Sankcje i działania

Mastercard i Visa zawiesiły obsługę kilku rosyjskich banków ze względu na amerykańskie sankcje gospodarcze nałożone na Moskwę, więc Rosja przyjęła regulacje zobowiązujące te firmy od 1 lipca do wpłacania raz na kwartał do rosyjskiego banku centralnego kaucji zabezpieczającej, wynoszącej 25 proc. ich średniego dziennego obrotu w Rosji.

Obie firmy rozważały w konsekwencji całkowite wycofanie się z Rosji. Jednak minister finansów tego kraju Anton Siłuanow zapowiedział pod koniec maja rozmowy w sprawie kaucji i wyraził nadzieję, że uda się znaleźć "rozsądne rozwiązanie".

W kwietniu Rosja ujawniła plany wprowadzenia własnego systemu kart płatniczych, by uniezależnić się od Visy i Mastercard po kłopotach, jakie spowodowało zawieszenie obsługi kart kredytowych i debetowych klientów rosyjskich banków objętych sankcjami oraz banków od nich zależnych.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane