• rozwiń
  • WIG20 2194.58 -0.57%
  • WIG30 2490.03 -0.77%
  • WIG 58026.68 -0.72%
  • sWIG80 11627.70 +0.15%
  • mWIG40 3749.54 -1.58%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Temat: Litwa

Rosja utrudnia wjazd litewskim samochodom. To kara za nazwanie jej "krajem terrorystycznym"?

Rosja utrudnia wjazd litewskim samochodom. To kara za nazwanie jej "krajem terrorystycznym"?
Foto: CC by SA Flickr/ sbamueller Foto: Straż Graniczna Ukrainy chyba pozbyła się gości na dłużej

Rosja od kilku dni utrudnia pojazdom z litewską rejestracją wjazd na swe terytorium. Auta są poddawane długiej i szczegółowej kontroli, a samochody z rosyjską rejestracją są odprawiane na bieżąco. MSZ Litwy w poniedziałek wręczyło notę w tej sprawie ambasadorowi Rosji.

- Takie działania rosyjskich pograniczników i celników szkodzą stosunkom dwustronnym,  wiceminister spraw zagranicznych Litwy Audrius Krivas po spotkaniu z ambasadorem Rosji gospodarczym, kulturalnym, stosunkom międzyludzkim - powiedział w poniedziałek dziennikarzom Aleksandrem Udalcowem.

Według wiceministra Litwa "zażądała zaprzestania praktyki dyskryminacyjnej". Z kolei ambasador Udalcow poinformował, że "rosyjskie służby celne działają zgodnie z zasadami Federacji Rosyjskiej".

Kilka dni

Litewski Urząd Ochrony Granicy Państwowej informuje, że samochody osobowe i tiry z litewską rejestracją są przetrzymywane na rosyjskich przejściach granicznych od piątku. W ciągu doby odprawianych jest tylko około pięciu aut; zazwyczaj w ciągu godziny odprawia się tu 20 samochodów.

Prezes Litewskiego Zrzeszenia Przewoźników "Linava" Algimantas Kondruseviczius poinformował, że od poniedziałku strona rosyjska stosuje dodatkowe utrudnienia - nie przyjmuje dokumentacji ładunku pojazdu, jeśli jest on zarejestrowany na Litwie albo ładunek jest wysyłany z Litwy, "co naraża kraj na duże straty".

W ocenie Kondrusevicziusa, jeżeli taka sytuacja na przejściach granicznych się utrzyma, "ograniczy to możliwość tranzytu, co narazi kraj na duże straty".

Reakcja na słowa?

Litewscy obserwatorzy obecną sytuację kojarzą z wypowiedzią prezydent Dalii Grybauskaite. W czwartek prezydent w wywiadzie dla litewskiego radia LRT, mówiąc o sytuacji na Ukrainie, nazwała Rosję "krajem terrorystycznym".

W reakcji na to rosyjskie MSZ wydało oświadczenie, w którym wyraziło opinię, że prezydent zachowuje się nadgorliwie i powinna ostudzić swój "komsomolski zapał". Natomiast frakcja komunistów w rosyjskiej Dumie Państwowej zaproponowała zerwanie stosunków dyplomatycznych z Litwą i zastosowanie wobec niej sankcji.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane