• rozwiń

Temat: Rosja

Rosja: Ukraina wstrzymała dostawy uzbrojenia. Nawet te opłacone

Rosja: Ukraina wstrzymała dostawy uzbrojenia. Nawet te opłacone
Foto: mil.ru Foto: Wartość dostaw ukraińskiego przemysłu zbrojeniowego dla Rosji wynosi ok. 1,4 mld dol.

Ukraina wstrzymała od marca dostawy uzbrojenia i sprzętu wojskowego oraz ich komponentów do Rosji, co objęło także zakupy już opłacone - poinformował rosyjski wiceminister obrony Jurij Borysow.

- Na Ukrainie ogłoszono w marcu akty normatywne, które zabraniają dostaw uzbrojenia, wojskowego sprzętu technicznego oraz podzespołów dla rosyjskiego przemysłu zbrojeniowego i faktycznie na cle nagromadziły się już ładunki, w większości wypadków w 80 procentach opłacone, których nie możemy otrzymać - powiedział Borysow moskiewskiemu radiu Rosyjska Służba Informacji.

Strzał w stopę?

Zaznaczył jednocześnie, że tego rodzaju polityka uderzy przede wszystkim w przedsiębiorstwa ukraińskie. - Jeśli będą kontynuować tę politykę, gdzie znajdą rynki zbytu? - zapytał wiceminister.

Musimy praktycznie dokonywać rewizji całości powiązań kooperacyjnych. Nie da się przecież przekazać odbiorcy samolotu bez podwozia

Jurij Borysow, rosyjski wiceminister obrony

Według niego rosyjskie firmy pomyślnie radzą sobie z powstałym problemem, choć powoduje on obecnie pewne trudności. - Musimy praktycznie dokonywać rewizji całości powiązań kooperacyjnych. Nie da się przecież przekazać (odbiorcy) samolotu bez podwozia - wskazał Borysow.

Jak poinformował, wartość dostaw kooperacyjnych ukraińskiego przemysłu zbrojeniowego dla przedsiębiorstw rosyjskich wynosi obecnie około 50 mld rubli (1,4 mld dolarów) rocznie.

Jak wynika z dorocznego opracowania SIPRI, czyli Sztokholmskiego Instytutu Badań nad Pokojem, ludzkość wydała na siły zbrojne w 2013 roku 1747 miliardy dolarów. Jest to 1,9 procenta mniej niż rok wcześniej, co oznacza spadek wydatków drugi rok z rzędu. Ostatni raz taki trend miał miejsce w połowie lat 90. XX wieku.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane