• rozwiń

Temat: Indie

Rosja szuka alternatywy. Indie kupią gaz

Rosja szuka alternatywy. Indie kupią gaz
Foto: CC BY 2.0 Wikipedia/ Nandu Chitnis Foto: Platformy naftowe ONGC niedaleko Bombaju

Rosnieft i indyjski koncern ONGC postanowiły zacieśnić współpracę w dziedzinie dostaw rosyjskiego gazu do Indii. Po europejskich zapowiedziach o zmniejszeniu zapotrzebowania na gaz, Rosja szuka nowych rynków zbytu.

Prezes Rosnieftu Igor Sieczin udał się w ubiegłą niedzielę do Indii w ramach kilkudniowej podróży do krajów wschodniej Azji. Wcześniej odwiedził m.in. Japonię, Koreę Południową i Wietnam. Jak pisze Reuters, "po tym, jak kraje Unii Europejskiej zagroziły zmniejszeniem zależności  od dostaw paliw z Rosji, Moskwa skierowała swój wzrok na wschód".

Pieniądze oligarchów w Indiach

W środę rosyjski koncern poinformował, że wraz ze swoim indyjskim odpowiednikiem Oil and Natural Gas Corp (ONGC) postanowił wypracować wspólną strategię długoterminowych dostaw skroplonego gazu z Rosji do Indii. Wstępne porozumienie zakłada w przyszłości m.in. budowę magazynu LPG. Według Reutersa, Sieczin miał także rozmawiać o możliwości udziału Indii w wydobywaniu ropy z rosyjskich złóż.

Rosja jest na największym producentem ropy naftowej na świecie. Codziennie dostarcza na rynek ok. 10 mln baryłek czarnego surowca, które pochodzą głównie z syberyjskich złóż, ale są na wyczerpaniu. Stąd zainteresowanie Moskwy wydobyciem ropy z podmorskich złóż.

To kolejne w ostatnich miesiącach doniesienia o zacieśnieniu rosyjsko-indyjskiej współpracy w dziedzinie dostaw gazu i ropy. Na początku roku rozpoczęły się rozmowy w sprawie budowy nowego gazociągu przez Kazachstan i Uzbekistan. Kilka dni temu informowano o planach budowy ropociągu.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane