• rozwiń

Temat: Rosja

Rosja słono płaci za Krym. 3 mld dolarów z rezerw, ale może potrzebować dwa razy więcej

Foto: PAP/EPA Foto: Oprócz dotacji konieczne będą też inwestycje na Krymie, w tym niemal 4 mld dolarów na transport i obiekty rekreacyjne

Rosja może w tym roku wykorzystać nawet 2,8 mld dolarów z rezerw budżetowych, aby dofinansować Krym - informuje w środę Bloomberg, powołując się na pufne plany rządu Rosji.

Według Bloomberga rząd Dmitrija Miedwiediewa szacuje. że kwota potrzebna dla Krymu może jeszcze wzrosnąć i to nawet dwukrotnie.

Wszystko przez konieczność podniesienia emerytur i wynagrodzeń dla urzędników państwowych, aby dopasować je do poziomu rosyjskich. W ubiegłym tygodniu zwiększenie emerytur "bez zwłoki" nakazał prezydent Rosji Władimir Putin.

Specjalne rezerwy

Bloomberg dodaje, że rosyjski rząd rozważa skorzystanie z rezerw budżetowych. Rosyjskie ministerstwo finansów czeka na wyliczenia agencji rządowych i wówczas zamierza przedstawić prognozy budżetowe.

Według szacunków rządu oprócz dotacji konieczne będą też inwestycje na Krymie, w tym niemal 4 mld dolarów na transport i obiekty rekreacyjne. Rosja już planuje wydać co najmniej 50 mld rubli na budowę mostu nad Cieśninę Kerczeńską, która oddziela półwysep od Rosji.

Specjalna strefa

Premier Miedwiediew opowiedział się w poniedziałek za utworzeniem na Krymie specjalnej strefy ekonomicznej. Zaproponował, by wszystkie krymskie firmy, które przeszły pod jurysdykcję Rosji, do końca 2014 roku zostały zwolnione z płacenia podatków.

Szef rządu Rosji polecił, aby w najbliższym czasie wszystkie resorty przedstawiły plany konkretnych działań, mających na celu włączenie odebranego Ukrainie Krymu do państwowego, gospodarczego, finansowego i prawnego systemu Federacji Rosyjskiej.

Minister rozwoju gospodarczego Rosji Aleksiej Uljukajew oświadczył, że rosyjscy biznesmeni są gotowi zainwestować w projekty na Krymie 5 mld dolarów.

Od poniedziałku do oficjalnego obiegu na Krymie wprowadzony został rosyjski rubel. Równolegle do końca 2015 roku pozostanie w nim ukraińska hrywna. Wszystkie ceny zostały przeliczone według kursu 3,8 RUB za 1 UAH. Nałożono obowiązek nominowania cen w obu walutach.

Zakłada się, że rubel będzie stopniowo wypierać hrywnę z oficjalnego obiegu. Pensje, emerytury, renty i stypendia mają być już wypłacane w rublach.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane