• rozwiń

Rosja się pogrąża

Rosja się pogrąża
Foto: TVN24 Foto: Spadek cen surowców na rynkach światpwych mocno dotyka Rosję

Produkcja rosyjskiego przemysłu w styczniu 2009 okazała się mniejsza o 16 procent w porównaniu z tym samym miesiącem rok wcześniej. To największy roczny spadek od października 1994 roku, świadczący o kiepskiej sytuacji rosyjskiej gospodarki.

To kolejny miesiąc spadku, po grudniu 2008, gdy produkcja przemysłowa zmniejszyła się o 10,3 proc., oraz listopadzie 2008, gdy spadła o 8,7 proc.

Styczniowy spadek produkcji jest już silniejszy, niż we wrześniu 1998 roku, gdy rozpoczynał się rosyjski kryzys gospodarczy.

Rosyjskie władze juz oficjalnie ostrzegają, że wzrost gospodarczy może w tym roku spaść do zera, po dekadzie boomu.

Rosyjską gospodarkę silnie dotyka spadek cen ropy naftowej, która w końcu 2008 roku osiągnęła poziom ok. 50 dolarów, podczas gdy pół roku wcześniej biła rekordy wszechczasów (w lipcu 2009 - 147 dol.)

Produkcja przemysłu przetwórczego spadła o 24,1 proc. w stosunku do stycznia 2008 r., podczas gdy wydobycie surowców zmniejszyło się zaledwie o 3,6 proc. Produkcja samochodów spadła aż o 79,7 procent, w efekcie zniżkującego popytu. Najwyraźniej rosyjscy konsumenci zaczęli bowiem radykalnie oszczędzać.

//sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane