• rozwiń
  • WIG20 2233.87 +0.35%
  • WIG30 2531.47 +0.32%
  • WIG 58751.67 +0.22%
  • sWIG80 11571.42 -0.14%
  • mWIG40 3746.86 -0.06%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-15 17:15

Dostosuj

Temat: Ukraina w kryzysie

"Rosja przerwała dostawy węgla na Ukrainę". Kijów przetrwa zimę?

"Rosja przerwała dostawy węgla na Ukrainę". Kijów przetrwa zimę?
Foto: Shutterstock Foto: Ukraina potrzebuje importowanego węgla, żeby przetrwać zimę

Ukraiński minister energetyki Jurij Prodan poinformował w poniedziałek, że Rosja zawiesiła dostawy węgla na Ukrainę. To cios dla ukraińskich dostawców energii, którzy mają problemy z zapewnieniem transportów surowca do elektrowni, w związku z konfliktem na przemysłowym wschodzie kraju.

12 listopada Prodan powiedział, że Ukraina będzie musiała polegać na dostawach węgla z Rosji, aby przetrwać zimę. Wojna na wschodzie kraju doprowadziła do przerwania dostaw do elektrociepłowni, które dostarczają około 40 procent energii elektrycznej w kraju.

Jak podkreślił rzecznik ministerstwa energetyki w Kijowie, cytując Prodana, "według informacji otrzymanych od dostawców energii DTEK i Centrenergo, transport węgla z Rosji został zawieszony".

Duże kłopoty

DTEK, największa na Ukrainie prywatna firma energetyczna, podała, że wstrzymanie dostaw było nieoczekiwane.

"Spółka nie otrzymała oficjalnego zawiadomienia o opóźnieniach w dostawach. Staramy się zbadać przyczyny obecnej sytuacji" - zaznaczyła firma.

Reuters przypomina, że DTEK, należąca do imperium ukraińskiego potentata Rinata Achmetowa, do sierpnia tego roku sprowadziła z Rosji łącznie 1,3 mln ton węgla.

Co ważne, Ukraina musi miesięcznie importować ok. 1 mln ton węgla. Aby zaspokoić swoje potrzeby energetyczne kraj podpisał z Południową Afryką umowę na dostawy surowca, jednak na początku miesiąca strona afrykańska przerwała transporty, powołując się na obawy o niestabilność polityczną.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane