• rozwiń

Rosja podniesie szlaban dla unijnych warzyw

Rosja podniesie szlaban dla unijnych warzyw
Foto: TVN24 Foto: Polskie ogórki pojadą znów do Rosji?

Polska będzie w grupie krajów, które jako pierwsze będą mogły eksportować swoje warzywa do Rosji - zapowiedział rzecznik Komisji Europejskiej Frederic Vincent. KE poinformowała, że Rosja zniesie embargo na import warzyw z Europy, które nałożyła z powodu wybuchu epidemii zakażeń pałeczką okrężnicy.

- Dzisiaj rano podpisano umowę o zniesieniu embarga. Zmierzamy w stronę natychmiastowego zniesienia embarga i wznowienia eksportu produktów europejskich na podstawie certyfikatów (o bezpieczeństwie produktów) dostarczonych przez UE - powiedział rzecznik KE Frederic Vincent.

- Certyfikaty mają powiadomić władze rosyjskie, że w każdym z krajów członkowskich istnieją laboratoria i działa system monitoringu i sprawdzania czy produkty nie zostały zakażone szczepem bakterii E.Coli 104 - powiedział Vincent. - Informacje dotyczące tych instytucji w trzech krajach: Holandii, Belgii i Polsce już zostały Rosji przekazane - dodał.

Vincent podkreślił też, że system certyfikatów jest systemem tymczasowym. - 10 dni po odnotowaniu ostatniego przypadku zachorowań te certyfikaty nie będą już potrzebne - wyjaśnił.

- Polska jest przygotowana na wznowienie eksportu warzyw do Rosji nawet od najbliższego poniedziałku - powiedział z kolei minister rolnictwa Marek Sawicki. Ocenił, że straty spowodowane embargiem do Rosji wynoszą ok. 25 mln zł.

Moskiewskie embargo

Moskwa wprowadziła embargo na import warzyw 2 czerwca w związku z falą zakażeń pałeczką okrężnicy - EHEC w Europie. Obie strony osiągnęły polityczne porozumienie o zniesieniu embarga podczas szczytu UE-Rosja w Niżnym Nowogrodzie (10 czerwca), jednak z powodu braku systemu certyfikatów, Rosja zwlekała z wdrożeniem w życie tej decyzji.

Dzisiejsza decyzja jest rezultatem wizyty w Moskwie delegacji politycznej UE, o której powołaniu zdecydował w poniedziałek przewodniczący KE Jose Manuel Barroso. Delegacja, pod przewodnictwem komisarza ds. zdrowia i konsumentów Johna Dallego, udała się do Moskwy we wtorek. Jej zadaniem było dokończenie negocjacji z Rosją w sprawie certyfikatów i wyegzekwowanie od Rosji decyzji o wznowieniu importu.

//sk/bgr/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane