• rozwiń
  • WIG20 2207.25 -1.02%
  • WIG30 2509.43 -0.87%
  • WIG 58447.30 -0.69%
  • sWIG80 11609.77 +0.04%
  • mWIG40 3809.56 +0.31%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Temat: Rosja

Rosja po cichu buduje rezerwy złota. Sprzeda je, by finansować import?

Rosja po cichu buduje rezerwy złota. Sprzeda je, by finansować import?
Foto: Shutterstock Foto: Złoto może pomóc Rosji finansować import

Rosja konsekwentnie i po cichu od lat buduje swoje rezerwy złota. Ostatnio osiągnęły one najwyższy poziom od 1993 roku. Rosja wyprzedziła w tym względzie zarówno Szwajcarię, jak i Chiny, gromadząc szóste co do wielkości rezerwy złota na świecie - pisze "Business Insider".

Zdaniem serwisu była to część rozsądnej strategii dywersyfikacji rezerw walutowych (wynoszących obecnie 439 mld dolarów). Pomimo ogromnego wzrostu, rezerwy w złocie nadal stanowiły jedynie 9,7 proc. rezerw kraju. Po ostatnich interwencjach w obronie rubla ten udział prawdopodobnie się zwiększył.

Złoto sprzedam

W środę Ksenia Yudeva, zastępczyni przewodniczącej rosyjskiego banku centralnego obiecała sprzedać rezerwy złota aby sfinansować import "jeśli to będzie konieczne". Jednak ze względu na spadek wartości rubla i zachodnie sankcje Rosja będzie musiała wydać więcej na import.

Rezerwy międzynarodowe Rosji spadły z 509 mld dolarów na początku roku do 439 mld pod koniec października. Wszystko przez interwencję banku centralnego w obronie rubla. "Business Insider" zauważa, że jeśli taka sytuacja utrzyma się dłużej i rezerwy nadal będą topniały, może to zagrozić zdolności kraju do importowania kluczowych towarów i usług.

Były minister finansów Rosji i obecny przewodniczący Komitetu Inicjatyw Obywatelskich Aleksiej Kudrin wywołał powszechną panikę gdy napisał, że dostępne rezerwy ledwo wystarczą na sześć miesięcy finansowania importu.

Sugerowana przez Yudevą sprzedaż złota na finansowanie importu nie przychodzi w dobrym momencie. Złoto traciło w środę na wartości o ponad 2 proc. Jego cena jest obecnie najniższa od kwietnia 2010 roku.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane