• rozwiń
  • WIG20 2110.11 +0.37%
  • WIG30 2415.33 +0.38%
  • WIG 56204.55 +0.30%
  • sWIG80 11590.84 -0.22%
  • mWIG40 3787.27 +0.23%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Rosja otworzy nam niebo nad Syberią?

Rosja otworzy nam niebo nad Syberią?
Foto: TVN24 Foto: LOT poleci do Japonii?

- Rosja może otworzyć LOT-owi niebo nad Syberią, co umożliwi m.in. otwarcie relatywnie "szybkiego" połączenia do Japonii - pisze "Dziennik Gazeta Prawna". - To ironia losu, że po tragedii w Smoleńsku Polska zaczęła się dogadywać z Rosją w sprawach lotniczych - zauważa gazeta.

Odwilż w podniebnych stosunkach ma być efektem spotkań premierów Tuska i Putina 7 kwietnia w Katyniu. – To symbol otwierania się politycznego Rosji na Polskę – uważa Zbigniew Sałek, wiceszef Międzynarodowego Stowarzyszenia Menedżerów Lotnisk. Bo jak twierdzą eksperci, Rosja swoją cenną, jeśli chodzi o tranzyt np. z Europy do Azji, przestrzeń powietrzną traktuje bardzo poważnie i potrafi ją zamknąć nawet takim gigantom jak choćby Lufthansa.

Przez Syberię do Japonii

Poważną konsekwencją rozmów najprawdopodobniej będzie otwarcie korytarza syberyjskiego dla rejsów LOT-u do Japonii.
– Urząd Lotnictwa Cywilnego interweniował w tej sprawie we władzach lotniczych Federacji Rosyjskiej. Zgoda powinna zostać udzielona bezpośrednio przewoźnikowi – mówi "DGP" Katarzyna Krasnodębska, rzecznik prasowy Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

To, jak ważna jest ta zgoda, pokazuje choćby przykład sprzed dwóch lat, kiedy LOT tuż przed olimpiadą w Pekinie – zaledwie po dwóch miesiącach połączeń z Warszawy do stolicy Chin – musiał z nich zrezygnować. Były one nieopłacalne, ponieważ trasa była zbyt długa, prowadziła okrężną drogą przez Ukrainę i Kazachstan.

Krótsza droga na Wschód

LOT poinformował już wcześniej, że wraca na trasę Warszawa-Kaliningrad, z których wcześniej zrezygnował, bo były nieopłacalne. Według Tomasza Dziedzica z Instytutu Turystyki z tego połączenia będą korzystać przede wszystkim biznesmeni i to nie tylko Polacy, ale też – po skoordynowaniu z innymi trasami przewoźnika – Czesi, Węgrzy czy Słoweńcy.

mkg/mtom/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane