• rozwiń
  • WIG20 2179.53 -0.69%
  • WIG30 2471.15 -0.76%
  • WIG 57618.54 -0.70%
  • sWIG80 11589.08 -0.33%
  • mWIG40 3715.08 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Temat: Bitcoin

Rosja ostrzega przed bitcoinami. "Możliwe finansowanie terroryzmu"

Rosja ostrzega przed bitcoinami. "Możliwe finansowanie terroryzmu"
Foto: CC BY SA Wikipedia/ Antana Foto: Rosyjskie władze ostrzegają przed wirtualną walutą

Przedstawiciele rosyjskich władz ostrzegają przed używaniem bitcoinów. W wydanym właśnie komunikacie podkreślają, że wirtualna waluta może być wykorzystywana do prania pieniędzy lub finansowania terroryzmu. Podkreślają też, że nielegalne jest traktowanie bitcoinów jako waluty równoważnej z rublem.

Jak poinformowało biuro Prokuratora Generalnego Rosji, "systemy anonimowych płatności i wirtualnych walut - w tym bitcoin - to substytuty pieniądza i nie mogą być używane przez osoby indywidualne".

Dodaje, że zgodnie z prawem rosyjski rubel jest jedyną oficjalną walutą i że wprowadzenie jakichkolwiek innych jednostek pieniężnych lub ich substytutów byłoby nielegalne.

Duże ryzyko?

Pod koniec stycznia Bank Centralny Rosji poinformował, że handel bitcoinami jest "wysoce spekulatywny obciążony dużym ryzykiem utraty wartości". "Obywatele i podmioty prawne ryzykują - nawet nieświadomie - wciągnięcie do nielegalnej działalności, w tym prania brudnych pieniądze uzyskanych z przestępstw, a także finansowania terroryzmu" - ostrzegł bank.

Prokuratura dodała, że współpracuje z instytucjami finansowymi i organami ścigania w celu zaostrzenia przepisów i zapobiegnięcia przestępstwom popełnianym przy użyciu "pseudo" walut.

Wirtualna waluta

Bitcoin to wirtualna waluta pomysłu anonimowej osoby kryjącej się pod pseudonimem Satoshi Nakamoto, która po raz pierwszy wprowadziła ją do obiegu w 2009 r. W praktyce jest to darmowy program komputerowy, po którego instalacji użytkownik otrzymuje własny adres, tzw. wirtualny portfel.

Aby go napełnić, użytkownik musi wysłać trochę prawdziwej gotówki na numer otrzymany przy instalacji programu lub wykonać pracę, za którą będzie wynagrodzony właśnie w cyfrowej walucie. Globalna liczba bitcoinów na świecie jest ograniczona do 21 milionów, co ma na celu utrzymanie ich wartości.

Od marca ub.r. bitcoin jest uważany przez prawo amerykańskie za internetową walutę i podlega m.in. regulacjom dotyczącym prania brudnych pieniędzy.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane