• rozwiń
  • WIG20 2248.81 -0.29%
  • WIG30 2549.06 -0.10%
  • WIG 59141.35 -0.09%
  • sWIG80 11590.53 +0.39%
  • mWIG40 3780.28 +0.56%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Temat: Janukowycz

Rosja odroczyła drugą transzę kredytu dla Ukrainy. Oficjalnie z powodów technicznych

Rosja odroczyła drugą transzę kredytu dla Ukrainy. Oficjalnie z powodów technicznych
Foto: sxc.hu/ Andrey Okonetchnikov Foto: kreml

Przekazanie Ukrainie 2 mld dolarów z rosyjskiego kredytu zostało odroczone do piątku z powodów technicznych - poinformowało w środę źródło rządowe w Kijowie. 2 mld dolarów to druga transza z 15-miliardowego kredytu przyznanego w grudniu zeszłego roku.

- Oczekujemy, że pieniądze zostaną przekazane w piątek - powiedziało źródło, cytowane przez agencję Reutera.

Pierwszą transzę przyznanego przez Rosję kredytu, która wyniosła 3 mld USD, Ukraina otrzymała jeszcze w grudniu - strona rosyjska kupiła ukraińskie obligacje państwowe na tę kwotę. Kijów zamierzał pod koniec stycznia wyemitować kolejny pakiet obligacji - tym razem na sumę 2 mld dolarów. Jednak po rezygnacji premiera Ukrainy Mykoły Azarowa Kreml zadeklarował, że wywiąże się ze swoich zobowiązań wobec Ukrainy w sferze finansowej i energetycznej dopiero po utworzeniu tam nowego rządu.

Warunki Kremla

Minister finansów Rosji Anton Siłuanow powiedział 8 lutego, że Moskwa uzależnia wypłacenie Ukrainie drugiej transzy przyznanego w grudniu kredytu od uregulowania przez Kijów długu za gaz odebrany w ubiegłym roku. Następnie, jak podaje agencja ITAR-TASS, zapowiedział, że przekazanie transzy nastąpi w bieżącym tygodniu.

Rosyjski kredyt uzgodnili w grudniu prezydenci Rosji i Ukrainy: Władimir Putin i Wiktor Janukowycz. Ich ustalenia zapadły po odstąpieniu przez Ukrainę od podpisania umowy o stowarzyszeniu z Unią Europejską. Putin zgodził się na przyznanie Kijowowi kredytu w wysokości 15 mld dolarów na ustabilizowanie gospodarki, a także na obniżenie o jedną trzecią ceny gazu dla Ukrainy i przedłużenie terminu płatności za błękitne paliwo odebrane przez stronę ukraińską w 2013 roku.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane