• rozwiń
  • WIG20 2229.92 -0.18%
  • WIG30 2531.47 0.00%
  • WIG 58851.05 +0.17%
  • sWIG80 11605.03 +0.29%
  • mWIG40 3797.96 +1.36%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Rosja odbierze "Przyjaźń" Białorusi

Rosja odbierze "Przyjaźń" Białorusi
Foto: TVN24 Foto: Rosja przejmie białoruski odcinek ropociągu "Przyjaźń"

Białoruś zaproponowała rosyjskiej państwowej spółce Transnieft, operatorowi wszystkich rurociągów naftowych w Rosji, udział w prywatyzacji dwóch firm zarządzających białoruskim odcinkiem ropociągu "Przyjaźń" - podaje dziennik "Wriemia Nowostiej".

Oddanie koncernowi z Rosji tej strategicznej rury, którą rosyjska ropa płynie do Polski i Niemiec, w zamyśle władz w Mińsku ma zniechęcić rząd w Moskwie do budowy rurociągu BTS-2. Magistrala ta ma stanowić alternatywę wobec "Przyjaźni" i uniezależnić Rosję od Białorusi jako kraju tranzytowego.

Gabinet Władimira Putina decyzję o rozpoczęciu budowy BTS-2, czyli drugiej część Bałtyckiego Systemu Rurociągowego ma podjąć jeszcze w tym miesiącu. Według rosyjskich ekspertów, o losach budowy BTS-2 może przesądzić niedawny dekret prezydenta Ukrainy Wiktora Juszczenki, dotyczący zmiany - od 1 stycznia 2009 roku - kierunku tłoczenia ropy przez ropociąg Odessa-Brody. Rurą, oddaną do eksploatacji w 2003 roku, miała być tłoczona do Europy przez terytorium Ukrainy i Gruzji ropa z regionu Morza Kaspijskiego,tymczasem od 2005 roku rurociąg jest wykorzystywany do przesyłania rosyjskiej ropy w odwrotnym kierunku - do Odessy.

Nowy ropociag zmniejszy przychód Białorusi

Białoruś obawia się, że budowa BTS-2 doprowadzi do spadku przerobu surowca w białoruskich rafineriach i zmniejszenia tranzytu ropy przez jej terytorium. Przez magistralę "Przyjaźń" na Białoruś płynie 80 mln ton surowca rocznie. Około 20 mln ton zostaje w białoruskich rafineriach. Reszta jest reeksportowana. Specjaliści szacują, że na przekierowaniu przez Rosję połowy tej ropy do rurociągu BTS-2 Mińsk straci ok. 600 mln dolarów rocznie. Nowopowstały ropociąg BTS-2 o długości 1016 km ma prowadzić z Unieczy w obwodzie briańskim, gdzie przy granicy z Białorusią i Ukrainą znajduje się rozgałęzienie ropociągu "Przyjaźń", do portu Ust-Ługa w Zatoce Fińskiej, 110 km na południowy zachód od Petersburga.

eko ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane