• rozwiń
  • WIG20 2194.58 -0.57%
  • WIG30 2490.03 -0.77%
  • WIG 58026.68 -0.72%
  • sWIG80 11627.70 +0.15%
  • mWIG40 3749.54 -1.58%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Rosja nie podzieli się rynkiem energii

Rosja nie podzieli się rynkiem energii
Foto: TVN24 Foto: Rosyjska energetyka tylko dla Rosjan

- Rosja, mimo wielokrotnych apeli Brukseli, nie zamierza przestrzegać zapisów Karty Energetycznej - powiedział w Parlamencie Europejskim szef komisji spraw zagranicznych Dumy. Konstantin Kosaczow uczestniczył w debacie poświęconej relacjom Unii z Rosją.

Bruksela bezskutecznie domaga się od Moskwy, by ta nie utrudniała dostępu do swego rynku energetycznego unijnym inwestorom. Chodzi zarówno o dostęp do surowców, jak i sieci przesyłowych. Rosja podpisała Kartę Energetyczną, podstawowy dokument unijny dotyczący rynku energii, ale do tej pory jej nie ratyfikowała i niechętnie otwiera swój rynek energetyczny.

Konstantin Kosaczow tłumaczył, że zapisy Karty są niekorzystne dla Rosji, ponieważ osłabiają jej pozycję, faworyzując zagranicznych inwestorów. Innego zdania jest Komisja Europejska, ale przyznaje, że nie może zmusić Rosji do przestrzegania zasad zawartych w Karcie.

Komentatorzy podkreślają, że nie bez znaczenia jest fakt, iż w sprawach energetyki Unia do tej pory jest podzielona. Kraje - zwłaszcza ze starej Wspólnoty - przez wiele lat próbowały same układać relacje z Rosją i zabiegać o korzystne kontrakty, nie zwracając uwagi na nierówne traktowanie przez Moskwę unijnych inwestorów.

mkg//gak

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane