• rozwiń

Rosja nie chce odblokować Zalewu Wiślanego

Rosja nie chce odblokować Zalewu Wiślanego
Foto: TVN24.pl Foto: Wycieczkowe stateczki od roku nie pływają do Kaliningradu

Od roku MSZ nie załatwiło odblokowania przez Rosjan żeglugi po Zalewie Wiślanym. Polska żąda, by Rosja wpuszczała tam także statki państw trzecich, Rosja odmawia - pisze "Gazeta Wyborcza".

Zamknięcie rosyjskiej części Zalewu rok temu, odcięło dostęp do Kaliningradu. Jesienią Federacja Rosyjska przedstawiła Polsce dwa projekty umowy dotyczącej Zalewu. MSZ oba jednak odrzucił.

Polska domaga się bowiem, by Rosja zezwoliła na żeglugę po Zalewie nie tylko statków rosyjskich i polskich, ale także państw trzecich. Bez efektu.

Możliwość żeglugi statków państw trzecich byłaby zbawieniem dla portu w Elblągu, który na blokadzie stracił już 750 tys. zł. To pieniądze, które zarobiłby tylko na opłatach portowych od statków pasażerskich i barek pływających na linii Elbląg - Kaliningrad.

Żegluga Gdańska, której pasażerskie statki kursowały z Gdańska i Elbląga do Kaliningradu, straciła na blokadzie ponad 2 mln zł. - Straciliśmy nie tylko pieniądze, ale coś bardziej wartościowego - kontrahentów, głównie niemieckie biura podróży, z którymi współpracowaliśmy od 15 lat - mówi prezes Jerzy Latała.

Co na to MSZ? "Temat konieczności przywrócenia żeglugi poruszany jest podczas dwustronnych spotkań" - zapewnia "Gazetę Wyborczą" Robert Szaniawski, rzecznik prasowy ministerstwa. Zauważa, że wprowadzenie ograniczeń w żegludze nastąpiło w drodze jednostronnej decyzji władz rosyjskich.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane