• rozwiń
  • WIG20 2103.68 -0.21%
  • WIG30 2406.12 -0.16%
  • WIG 56047.39 -0.13%
  • sWIG80 11585.53 -0.05%
  • mWIG40 3753.25 -0.07%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Rosja i Unia o systemie energetycznym

Rosja i Unia o systemie energetycznym
Foto: TVN24 Foto: Rosja i UE uzgodniły system ostrzegania energetycznego

Rosja i Unia Europejska uzgodniły stworzenie systemu wczesnego ostrzegania przed zakłóceniami dostaw ropy i gazu przez rosyjskie rurociągi - poinformował specjalny przedstawiciel prezydenta Rosji ds. rozwoju kontaktów z UE Siergiej Jastrzembski.

- Byliśmy w stanie osiągnąć porozumienie w sprawie stworzenia mechanizmu wczesnego ostrzegania, który ma informować o jakichkolwiek problemach, dotyczących dostaw i popytu - powiedział Jastrzembski na briefingu prasowym w Moskwie. Porozumienie będzie także tematem piątkowego szczytu UE-Rosja w Mafrze w Portugalii.

Dobre stosunki UE-Rosja
- Relacje UE-Rosja rozwijają się dobrze, są o wiele lepsze, niż mówi o nich międzynarodowa prasa - zapewnił ze swej strony portugalski minister spraw europejskich Manuel Lobos Antunes podczas debaty w Parlamencie Europejskim. Wskazał, między innymi, na coraz bliższy konsensus w sprawie systemu wczesnego ostrzegania. Miałby on być uruchamiany w przypadku przerw w dostawach rosyjskiego gazu i ropy przesyłanego przez Ukrainę i Białoruś.

Konflikt między Mińskiem a Moskwą ostatniej zimy spowodował zakłócenia w dostawach do UE, podobnie jak w ubiegłym roku z powodu nieporozumień Rosji z Kijowem.

Jak podkreślił Lobos Antunes, wciąż nieprzełamany pozostaje natomiast impas w sprawie negocjacji nowego porozumienia o strategicznej współpracy między UE a Rosją. - Te negocjacje nadal są w fazie impasu - powiedział, przypominając, że główną przeszkodą są utrzymywane przez Rosję bariery w imporcie polskich produktów.

Szczyt z Rosją "nowym bodźcem" dla jej wejścia do WTO
Tymczasem przedstawiciele Unii zapowiedzieli, że piątkowy szczyt UE-Rosja w Mafrze w Portugalii będzie bodźcem dla wejścia Rosji do Światowej Organizacji Handlu. - Będziemy wspierać wysiłki Rosji na rzecz wejścia do WTO. Bardzo ważne jest, by zapanowały uczciwe warunki współpracy. Dlatego Rosja powinna wreszcie wejść do WTO - zadeklarowała komisarz ds. stosunków zewnętrznych Benita Ferrero-Waldner. Podkreśliła, że Rosja jest kluczowym podmiotem gospodarczym i strategicznym partnerem UE, wskazując na rozwijający się szybko handel i wzajemną współzależność obu stron.

Drażliwe tematy
Podczas debaty wielu eurodeputowanych apelowało do przywódców UE o podniesienie na szczycie kwestii łamania praw człowieka, braku wolności mediów czy niezależności sądów w Rosji. Antunes zapewnił, że na szczycie UE powie Rosji o zaniepokojeniu sytuacją praw człowieka "prosto w oczy". Ferrero-Waldenr dodała, że zaapeluje też do Moskwy o zaproszenie obserwatorów OBWE na rosyjskie wybory parlamentarne i prezydenckie. - Będą one sprawdzianem demokracji w Rosji - powiedziała.

mpj

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane