• rozwiń
  • WIG20 2103.68 -0.21%
  • WIG30 2406.12 -0.16%
  • WIG 56047.39 -0.13%
  • sWIG80 11585.53 -0.05%
  • mWIG40 3753.25 -0.07%

Ostatnia aktualizacja: 2019-08-23 17:15

Dostosuj

"Rosja i Ukraina są jak Kozak i Tatarzyn"

"Rosja i Ukraina są jak Kozak i Tatarzyn"
Foto: TVN24 Foto: Czy zakręcenie gazowego kurka zagraża Polsce?

W Nowy Rok o 10 czasu lokalnego Rosja ogłosiła, że kontrakt na dostawy gazu rosyjskiego na Ukrainę stracił ważność. Czy zakręcenie gazowego kurka dla Ukrainy zagraża Polsce i Europie? - Europa ma na szczęście zapasy gazu, ale jeśli konflikt pomiędzy Ukrainą i Rosją się przedłuży, może być niebezpieczny dla Polski - ocenił w Poranku TVN24 specjalista od rynku paliw Andrzej Szcześniak.

- Spór o gaz pomiędzy Rosją i Ukrainą przypomina znane przysłowie: "Złapał Kozak Tatarzyna, a Tatarzyn za łeb trzyma" - uważa Szcześniak. Według niego, najpoważniejszą kwestią jest to, czy konflikt jest jednorazowy, czy też będzie trwał wiele tygodni. - Na szczęście Europa ma zapasy gazu, a zima jest dość lekka. Nie wiemy jednak, co będzie dalej - mówi Szcześniak.

Szcześniak przypomniał spór z 2006 roku, kiedy Rosja przykręciła gazowy kurek, a dostawy gazu dla niektórych zakładów zostały poważnie ograniczone. - Więc jeśli konflikt się przedłuży, to być może czeka nas powtórka z 2006 roku - dodał.

"Jądro sporu jest w sytuacji politycznej"

Zdaniem eksperta, obecnie na Ukrainie toczy się poważna batalia polityczna. - To sprawia, że nie jest jasne, która frakcja panuje nad sektorem energetycznym. Właśnie w napięciu politycznym i niejasnej sytuacji co do władzy nad sektorem energetycznym jest jądro tego sporu - wyjaśnia.

Szcześniak dodaje jednak, że odcięcie dostaw gazu na Ukrainę stanowi problem również dla samej Rosji. - Gaz dostarczany na Ukrainę jest wydobywany w centralnej Azji. Wydobycie musi iść dalej, więc Rosja musi coś z nim zrobić - dodaje. Według jego opinii zaprzestanie wydobycia w okresie zimowym grozi zniszczeniem złoża, dlatego nie można sobie pozwolić na proste "zakręcenie kurka".

jk /sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane