• rozwiń

Rosja dogada się z Ukrainą ws. gazu? Oettinger: szansa na porozumienie przed 1 czerwca

Rosja dogada się z Ukrainą ws. gazu? Oettinger: szansa na porozumienie przed 1 czerwca
Foto: Gazrom Foto: Dziś w Berlinie odbył się szczyt ws. gazu

Komisarz UE do spraw energii Guenther Oettinger powiedział w poniedziałek w Berlinie, że jest szansa na osiągnięcie porozumienia w sporze gazowym Rosji z Ukrainą do 1 czerwca.

Z porozumienia wynegocjowanego podczas rozmów w Berlinie wynika, że Ukraina zapłaci zaliczkę na poczet swoich długów w wysokości 2 mld dolarów w najbliższy czwartek i dalsze 500 mln dolarów 7 czerwca.

Przedstawiciele Rosji i Ukrainy oraz Naftohazu i Gazpromu muszą do środy wieczorem uzyskać akceptację swoich władz – wyjaśnił Oettinger. Jeżeli propozycja zastanie zaakceptowana i jeżeli pieniądze wpłyną w czwartek na konto Gazpromu, strona rosyjska będzie gotowa do podjęcia w piątek rozmów o cenie za gaz w kwietniu, maju i od czerwca.

Dotychczas Rosja odmawiała dalszych rozmów do czasu uregulowania wszystkich zaległych rachunków.

Szczyt w Berlinie

Oettinger spotkał się w stolicy Niemiec z ministrami ds. energii Rosji i Ukrainy - Aleksandrem Nowakiem i Jurijem Prodanem. Pierwsze trójstronne spotkanie odbyło się 2 maja w Warszawie. Tydzień temu w Berlinie unijny komisarz rozmawiał w Berlinie tylko z negocjatorami rosyjskimi. Istnieją obawy, że spór może doprowadzić do zakłóceń w dostawach gazu na Ukrainę i do krajów UE.

Nowak potwierdził, że rysuje się kompromis.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane