• rozwiń
  • WIG20 2188.24 +0.40%
  • WIG30 2481.46 +0.42%
  • WIG 57863.03 +0.42%
  • sWIG80 11638.04 +0.42%
  • mWIG40 3734.43 +0.52%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Rosja do Niemiec: Przyspieszcie w sprawie Gazociągu Północnego

Rosja do Niemiec: Przyspieszcie w sprawie Gazociągu Północnego
Foto: TVN24 Foto: Gazociąg Północny ma biec po dnie Bałtyku

Rosja chce przyspieszenia budowy Gazociągu Północnego po dnie Bałtyku. - Niemcy powinni w tej sprawie wykazać więcej determinacji, przede wszystkim na forum Unii Europejskiej - powiedział ambasador Rosji w Niemczech, Władimir Kotieniew.

Kotieniew wezwał rząd Angeli Merkel do większego zaangażowania na rzecz budowy gazociągu. W wywiadzie dla internetowego wydania tygodnika „Stern" rosyjski dyplomata wyraził przekonanie, że Berlin nadal jest zainteresowany realizacją inwestycji. - Chcielibyśmy jednak, aby prace posuwały się szybciej do przodu - zaznaczył.

Berlin nadal jest zainteresowany realizacją inwestycji. Chcielibyśmy jednak, aby prace posuwały się szybciej do przodu.

Kotieniew, Północny

Ambasador ma także nadzieję, że sprzeciw krajów skandynawskich, bałtyckich i Polski nie przeszkodzi w budowie Gazociągu Północnego. Przyznał jednak, że zastrzeżenia Szwecji i Finlandii dotyczące ochrony środowiska Bałtyku mogą one opóźnić realizację inwestycji, bądź znacznie podwyższyć jej koszty.

Według jego szacunków, oceniane na początku na pięć miliardów euro koszty budowy Gazociągu Północnego wzrosły obecnie do ośmiu miliardów.

(PRZECZYTAJ O SPRZECIWIE SZWECJI)

Gazociąg Północny ma połączyć Rosję i Niemiec i ma przebiegać po dnie Bałtyku z tłoczni na brzegu zatoki Portowaja koło Wyborga, w rejonie Petersburga, do Greifswaldu w pobliżu granicy niemiecko-polskiej. Gazociąg ma również przecinać wody terytorialne Szwecji.

Wcześniej Sztokholm odesłał do poprawki rosyjsko-niemiecki projekt Gazociągu Północnego. Powodem jest brak informacji o wpływie rurociągu na środowisko naturalne.

- Wniosek spółki Nord Stream AG o budowę gazociągu pod dnem Morza Bałtyckiego jest niekompletny i wymaga uzupełnień, zanim zostanie przeanalizowany - oświadczył minister ochrony środowiska Andreas Carlgren. Dodał, że oprócz wpływu na środowisko, spółka powinna także zaproponować alternatywne lokalizacje wymaganej platformy serwisowej i opisać opcję, w której gazociąg w ogóle nie powstanie.

(PRZECZYTAJ O ALTERNATYWNEJ PROPOZYCJI POLSKI)

mwr/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane