• rozwiń
  • WIG20 2153.59 +0.24%
  • WIG30 2438.94 +0.30%
  • WIG 56715.46 +0.12%
  • sWIG80 11453.43 -0.21%
  • mWIG40 3612.29 -0.03%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 13:40

Dostosuj

Rosja: Chinom damy tyle gazu, ile tylko potrzebują

- Rosja jest gotowa do zaspokojenia całego zapotrzebowania Chin na gaz - taką deklarację złożył rosyjski wicepremier w czasie wizyty prezydenta Dmitrija Miedwiediewa w Pekinie. Chiny i Rosja podpisały w jej trakcie dokumenty o zintensyfikowaniu współpracy w dziedzinie energetyki, ale na mniejszą skalę.

Wartości podpisanych porozumień nie podano. Wiadomo jednak, jak pisze agencja Associated Press, że dotyczą współpracy w dziedzinie węgla, gazu ziemnego, energii nuklearnej i odnawialnych źródeł energii.

Rosyjski wicepremier Igor Sieczin powiedział dziennikarzom w Pekinie, że Rosja prowadzi rozmowy z chińskimi partnerami na temat rozpoczęcia w roku 2015 dostaw gazu ziemnego do Chin. - Rosja jest gotowa do zaspokojenia całego zapotrzebowania Chin na gaz - cytują Sieczina światowe agencje.

Ustalenia w sprawie warunków dostaw gazu podpisały rosyjski Gazprom i Chińska Państwowa Korporacja Naftowo-Gazowa. Pozostało jeszcze ustalenie cen dostaw gazu.

Przedstawiciel Gazpromu Aleksandr Miedwiediew powiedział dziennikarzom, że "najpóźniej 1 lipca 2011 roku zostanie podpisany kontrakt na dostawy gazu z Rosji do Chin, w którym zostaną określone trasy przesyłu, ilość i cena". Agencja ITAR-TASS, która powołuje się na Gazprom, pisze, że kontrakt ma obowiązywać przez 30 lat, a przewidywana ilość dostaw gazu to 30 mld metrów sześciennych rocznie.

W poniedziałek, w drugim dniu swej wizyty w Chinach, prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew i jego chiński odpowiednik Hu Jintao wzięli udział w inauguracji ropociągu Skoworodino-Daqing, pierwszego rurociągu łączącego Rosję i Chiny, którym do chińskich rafinerii popłynie ropa naftowa z Syberii.

- Projekt ten umacnia nasze partnerstwo strategiczne i współpracę. Jest skierowany w przyszłość - powiedział Miedwiediew.

- Pomyślne zakończenie budowy rurociągu naftowego można śmiało nazwać przykładem współpracy dwóch państw opartej na zasadzie wzajemnych korzyści i nowym kamieniem milowym w naszej współpracy energetycznej - wtórował mu Hu.

W ramach umowy, jak pisze agencja ITAR-TASS, strona chińska zaoferowała rosyjskim firmom kredyt w wysokości 25 mld dolarów w zamian za gwarancję dostaw ropy tym rurociągiem w ciągu 20 lat (2011-2030) w ilości 15 mln ton rocznie.

Agencje podkreślają, że prezydentowi Dmitrijowi Miedwiediewowi w wizycie do Chin towarzyszy liczna delegacja biznesmenów. Chiny i Rosja rozszerzyły w ostatnich miesiącach współpracę w dziedzinie energetyki; Rosja jest największym na świecie producentem energii, podczas gdy Chiny jej największym konsumentem.

//sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane