• rozwiń

"Rosja chce zachować twarz w sporze o mięso"

- Rosja złagodziła stanowisko w konflikcie z Unią Europejską, dotyczącym embarga na polskie mięso i szuka rozwiązania, które pozwoli jej wyjść z twarzą z trwającego już 17 miesięcy sporu - podaje Reuters, powołując się na opinie zachodnich dyplomatów.

Rozmówcy Reutersa twierdzą, że do zmiany stanowiska Moskwy doszło po majowym szczycie UE-Rosja, na którym unijni przywódcy jasno oświadczyli, że popierają Polskę w sporze o mięso. Właśnie z powodu embarga Warszawa zablokowała negocjacje w sprawie nowego układu o partnerstwie strategicznym między Rosją a UE.

Rosjanie nie chcą nadawać temu rozgłosu, ale "szukają sposobu na zakończenie sporu" - powiedział jeden z dyplomatów i dodał, że możliwe jest szybkie znalezienie rozwiązania "na szczeblu technicznym", kiedy przedstawiciele władz rosyjskich będą w Brukseli rozmawiać o embargu na polskie mięso z Komisją Europejską.

- Rosję zaskoczyło silne poparcie UE dla Polski i teraz Moskwa szuka wyjścia, które pozwoli jej zachować twarz - twierdzą dyplomaci.

Jeden z rozmówców Reutersa powołuje się na "spotkanie z wysokim rangą dyplomatą rosyjskim", które odbyło się w tym tygodniu, że "Rosja chce znieść embargo na polskie mięso tak szybko, jak to tylko możliwe".

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane