• rozwiń

Temat: Rosja

Rosja bez hamburgerów? To zemsta za sankcje

Miedwiediew: Zaskarżymy na forum WTO sankcje USA Odtwórz: Miedwiediew: Zaskarżymy na forum WTO sankcje USA
Miedwiediew: Zaskarżymy na forum WTO sankcje USA "Źródło: TVN24 Biznes i Świat"

Hamburgery i owocowe shaki oferowane w restauracjach McDonald's mogą być największymi ofiarami pogorszenia stosunków między Rosją a Stanami Zjednoczonymi. Rosyjskie służby sanitarno-żywnościowe złożyły wniosek o zablokowanie sprzedaży m.in. niektórych hamburgerów, cheeseburgerów i lodów.

Według rosyjskich służb kontrolujących jakość żywności oraz warunki sanitarne restauracje McDonald's naruszyły "parametry fizykochemiczne żywności". Jeśli moskiewski sąd przyzna instytucji rację, to może dojść do sytuacji, że zakazem sprzedaży zostaną objęte m.in. Royal Cheeseburgery, Chicken Burgery oraz lody i smakowe shaki. Klienci będą mogli jednak nadal kupować kanapki Big Mac.

Słaba jakość?

- Mamy listę zastrzeżeń i naruszeń, które stawiają pod znakiem pytania jakość produktów oferowanych w lokalach McDonald's - mówi Anna Popowa, główny inspektor sanitarny Rosji.

Agencja Reuters twierdzi, że rosyjskie służby sanitarne już wcześniej były oskarżane o polityczne zaangażowanie, a kontrola lokali McDonald's może mieć związek z nałożonymi na Moskwę sankcjami ze strony Waszyngtonu. Inspektorat sanitarny już wcześniej działał na polecenie Kremla zakazując np. sprzedaży gruzińskiego wina po tym, jak rząd w Tbilisi zacieśnił współpracę z USA i Unią Europejską.

Moskiewski sąd - zapytany przez dziennikarzy Reutersa  - wyjaśnił, że kontrola sprzedaży produktów McDonald's wykazała nieprawidłowości w dwóch lokalach w Nowogrodzie Wielkim. Inspekcja stwierdziła, że amerykański koncern nie podaje prawdziwych informacji nt. wartości energetycznych (zawartości tłuszczu i węglowodanów) w sprzedawanych hamburgerach, lodach i shake'ach.

Bez pozwu?

McDonald's, który cieszy się ogromną popularnością w całej Rosji odpowiedział, że dotąd nie otrzymała żadnych skarg od inspekcji ani też informacji o pozwie. "Przez 25 lat działalności na rosyjskim rynku naszym priorytetem było zapewnienie jakości i tego, aby tylko sprawdzone i bezpieczne produkty trafiały do naszych gości" - podała spółka.

Pierwszą restaurację McDonald's otwarto w Moskwie w 1990 roku. Był to symbol upadku Związku Radzieckiego i rozkwitu amerykańskiego kapitalizmu. Dziś w Rosji działa blisko 400 lokali tej sieci.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane