• rozwiń
  • WIG20 2233.87 +0.35%
  • WIG30 2531.47 +0.32%
  • WIG 58751.67 +0.22%
  • sWIG80 11571.42 -0.14%
  • mWIG40 3746.86 -0.06%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-15 17:15

Dostosuj

Temat: Rosja

Rosja będzie ścigała za piractwo. Koniec bezkarności w rosyjskim internecie?

Rosja będzie ścigała za piractwo. Koniec bezkarności w rosyjskim internecie?
Foto: shutterstock.com Foto: Właściciele stron będą mieli 24 godziny na usunięcie pirackich plików, inaczej strona zostanie zablokowana

Rosyjska Duma (niższa izba parlamentu) przyjęła w piątek poprawki do ustawy dotyczącej piractwa w internecie. Przepisy wymierzone są przeciwko nielegalnemu ściąganiu muzyki, książek i oprogramowania. Nowe prawo ma wejść w życie w maju 2015 roku.

Poprawki stanowią zaostrzenie obowiązującej obecnie ustawy, która dotyczy tylko filmów. Teraz przepisy antypirackie mają rozciągać się na wszelkie prawa autorskie - także do muzyki, książek i programów rozpowszechnianych w internecie. Nie będą dotyczyć jedynie zdjęć.

24 godziny na usunięcie

Według proponowanych zmian właściciele stron internetowych, na których rozpowszechniane są pirackie pliki, będą mieli 24 godziny na ich usunięcie. W przeciwnym przypadku strony zostaną zablokowane aż do procesu, który powinien zostać wytoczony przez posiadaczy praw autorskich.

Jeśli strony takie będą systematycznie naruszać prawa własności intelektualnej, mogą być zablokowane zupełnie. Decyzje w tych sprawach będzie podejmował Moskiewski Sąd Miejski.

Wiceprzewodniczący Dumy Siergiej Żeleźniak powiedział, że celem zmian w prawie jest "ochrona posiadaczy praw autorskich przed profesjonalnymi piratami". Zapewnił przy tym, że nie chodzi o stwarzanie "poważnych problemów" użytkownikom internetu.

Rosjanie ściągają na potęgę

Duma przyjęła poprawki od razu w drugim i trzecim czytaniu. Teraz muszą być one przyjęte przez wyższą izbę parlamentu Federacji Rosyjskiej - Radę Federacji. Potem powinien podpisać je prezydent i wówczas przepisy weszłyby w życie od 1 maja 2015 roku.

Rosja często jest oskarżana o to, że piractwo internetowe pozostaje w tym kraju bezkarne. Od wejścia w 2012 roku do Światowej Organizacji Handlu (WTO) zobowiązała się do podjęcia działań w tej kwestii.

Według danych Rosyjskiego Stowarzyszenia Wydawców Online, cytowanych w 2013 roku przez portal BBC, około 70 procent Rosjan, którzy czytają książki, sięgało po e-booki. Jednakże ponad 92 procent korzystających z e-booków ściągało je z internetu, nie płacąc za nie.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane