• rozwiń
  • WIG20 2229.92 -0.18%
  • WIG30 2531.47 0.00%
  • WIG 58851.05 +0.17%
  • sWIG80 11605.03 +0.29%
  • mWIG40 3797.96 +1.36%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Ropa zbliża się do 100 dolarów

Ropa zbliża się do 100 dolarów
Foto: TVN CNBC Biznes/sxc.hu Foto: Platformy wiertnicze w Zatoce Meksykańskiej wznawiają pracę

Zanim dotarł do Zatoki Meksykańskiej, najbardziej roponośnego terenu USA, zmienił się z huraganu w tropikalny sztorm. Gustav, mający być huraganem stulecia, spowodował straty dużo mniejsze niż szacowano. A to od razu odbiło się na cenach ropy, która we wtorek była najtańsza od kwietnia.

Producenci ropy i rafinerie przystępują do wznowienia normalnej pracy na platformach Zatoki Meksykańskiej, którą zakłócił huragan Gustav. CZYTAJ WIĘCEJ

Royal Dutch Stell, Total, ConocnoPhillips potwierdziły, że wysłały swoich przedstawicieli, aby dokonali przeglądu ewentualnych zniszczeń spowodowanych przez huragan Gustav. Mają one być znane w ciągu doby.

ConocoPhillips, druga w USA spółka wydobywcza poinformowała, że jej platforma na południu Luizjany, wydobywająca 247 tys. baryłek dziennie, nie została "bardzo zniszczona". - Całkowite oszacowanie strat będzie dokonane pod koniec dnia – powiedział rzecznik spółki Bill Tanner.

Uspokojenie Gustava udzieliło się także rynkom. Po lekkich wahaniach baryłka lekkiej ropy WTI na NYMEX w Nowym Jorku w handlu elektronicznym staniała w dostawach na październik do 108,33 USD. Wcześniej kosztowała nawet 105 dol. Jest to najmniej od pięciu miesięcy i prawie 45 proc. mniej od rekordu z 11 lipca, gdy baryłka surowca kosztowała 147,27 dol.

Czy ropa będzie nadal tanieć? Wielu analityków mówi, że tak.

- Lepiej, żeby ropa była po 100 dolarów, choć to nadal dużo. To, co musimy zrozumieć, to sposób w jaki zależy cena ropy od popytu, głównie z Chin i Indii, a jak bardzo od transakcji finansowych. Naturalnie niestabilność nie jest dobra dla gospodarki. Mam nadzieję, że w dłuższej perspektywie ceny będą stabilne i niższe niż teraz. Ceny prawdopodobnie spadną ponieważ wyraźnie spada popyt z Chin - mówi w TVN CNBC Biznes Alessandro Profumo, prezes Grupy Unicredit.

mkg ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane