• rozwiń
  • WIG20 2233.87 +0.35%
  • WIG30 2531.47 +0.32%
  • WIG 58751.67 +0.22%
  • sWIG80 11571.42 -0.14%
  • mWIG40 3746.86 -0.06%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Ropa wciąż drożeje, ale na foreksie spokojniej

Ropa wciąż drożeje, 
 ale na foreksie spokojniej
Foto: sxc.hu Foto: Niespokojnie na rynkach

W poniedziałek na światowych giełdach po raz kolejny podrożała ropa naftowa. To reakcja rynków na rozpoczęcie działań militarnych w Libii. Z kolei na niespokojnym w zeszłym tygodniu rynku walut analitycy obserwują wyraźne uspokojenie.

Początek akcji militarnej w Libii spowodował dalszy wzrost cen ropy. W poniedziałek na giełdzie w Nowym Jurku baryłka surowca z dostawą w kwietniu zdrożała o 2,28 dol. do 103,35 dol. Z kolei w Londynie baryłka ropy Brent z dostawą w kwietniu zdrożała o ponad dolara i kosztowała ponad 115 dol.

Według libijskiego rządu, z powodu trwających od soboty ataków z powietrza sił USA, Francji, W. Brytanii, Kanady i Włoch produkcja ropy w spadła o trzy czwarte w stosunku do produkcji przed interwencją i może nawet zostać całkowicie wstrzymana.

Gotowość pokrycia ewentualnych braków zgłaszała Arabia Saudyjska, która już kilka tygodni temu zadeklarowała, że jest w stanie pokryć braki na rynku, nawet jeśli Libia całkowicie wstrzyma eksport, wynoszący dziennie 1-1,5 mln baryłek. Informował o tym w czasie wizyty w Warszawie na początku marca dyrektor wykonawczy Międzynarodowej Agencji Energii Nobuo Tanaka.

- Pojawiało się ryzyko w Bahrajnie - konflikt szyitów z sunnitami - może przełożyć się na coraz większe dyplomatyczne tarcia pomiędzy Arabią Saudyjską a Iranem. Niespokojnie jest także w Jemenie i Syrii. To wszystko sprawia, że trudno jest liczyć na wyraźniejszy spadek cen ropy, a tylko wtedy można mówić o rzeczywistej poprawie nastrojów na rynkach finansowych. Tym samym reguła - droższa ropa to słabszy dolar - będzie nadal obowiązywać - ocenia analityk Domu Maklerskiego BOŚ Marek Rogalski.

Na foreksie spokojnie

W poniedziałek nie dochodziło za to do większych zawirowań na rynku walutowym. Za euro trzeba było w poniedziałek płacić ok. 4,05 zł, a za franka szwajcarskiego 3,15 zł.

- Poniedziałek był trzecim kolejnym dniem umocnienia złotego w relacji do głównych walut. Złoty zyskiwał na fali poprawy nastrojów na rynkach globalnych wobec braku negatywnych doniesień z elektrowni atomowej Fukushima. Naloty na pozycje libijskich wojsk rządowych koalicji działającej na podstawie mandatu ONZ zostały natomiast odebrane jako krok w kierunku normalizacji sytuacji w tym kraju - ocenia Marcin Kiepas z XTB-Brokers.

Michał Fronc z Domu Maklerskiego TMS Brokers zwraca uwagę, że wydarzenia w Libii z ostatniego weekendu nie przełożyły się na większe ruchy na światowych rynkach. Jego zdaniem kolejne dni na rynkach finansowych zależeć będą od tego, jakie informacje napływać będą z Japonii oraz Libii. - Jeśli sytuacja w tych regionach uspokoiłaby się, a na rynek nie docierałyby negatywne doniesienia, to oczekiwać można kontynuacji wzrostów na światowych giełdach, co z pewnością pozytywnie wpłynęłoby również na notowania złotego - uważa Fronc.

bgr

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane