• rozwiń

Ropa w górę

Baryłka czarnego złota w środę rano na nowojorskiej giełdzie podskoczyła do prawie 104 dolarów. Cena rośnie, bo organizacja OPEC zaapelowała do producentów ropy o przestrzeganie limitów wydobycia surowca.

Według szefa OPEC produkcja surowca zmniejszy się o 520 tysięcy baryłek dziennie w ciągu najbliższych 40-tu dni. (CZYTAJ WIĘCEJ)

Nie wszystkie kraje członkowskie OPEC przestrzegają jednak ustalonych przez kartel ograniczeń wydobycia ropy. Ostatni limit - prawie 30 milionów baryłek dziennie - był notorycznie łamany. - OPEC produkuje obecnie o 520 tys. baryłek dziennie więcej niż wynosi oficjalna kwota dostaw: 28,8 mln baryłek dziennie - powiedział szef organizacji Chakib Khelil.

Rynek zareagował

Na giełdzie surowcowej w Nowym Jorku (NYMEX) płacono w środę rano za baryłkę WTI, amerykańskiej lekkiej słodkiej ropy, 104,67 USD, po wzroście ceny o 1,41 USD, czyli 1,4 proc. Przed decyzją OPEC o cięciu dostaw ropa taniała o 1,20 USD do 102,06 USD/b.

Ceny ropy w USA spadły o 30 proc. z notowanego 11 lipca rekordowego poziomu 147,27 USD/b.

//sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane