• rozwiń
  • WIG20 2189.99 -0.78%
  • WIG30 2491.18 -0.73%
  • WIG 58126.94 -0.55%
  • sWIG80 11657.66 +0.41%
  • mWIG40 3795.71 -0.36%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 10:00

Dostosuj

Ropa w dół, giełda w dół Panika w Moskwie

Panika na moskiewskiej giełdzie. Indeks giełdy Micex, zamknął się na poziomie 881,17 punktu po spadku o 17,45 proc. najniższego do trzech lat, a RTSI spadł o 11,47 proc do 1.131,12 punktu. W ciągu dnia Micex zawiesił na godzinę obrót akcjami. To skutek kryzysu finansowego w USA i spadających na łeb na szyję cen ropy. Ale także pokłosie wojny w Gruzji.

Według analityków, rosyjski rynek nerwowo zareagował na złe wiadomości ze światowych parkietów, gdzie również spadły indeksy giełdowe. Rosyjscy analitycy uważają, że moskiewskiej giełdzie potrzebne są nadzwyczajne działania. Na giełdach światowych spadki indeksu giełdowego są bowiem kilkuprocentowe, a w Rosji przekroczyły 15 procent.

Rosyjski rynek traci najwięcej

- Spadek kluczowych rosyjskich indeksów związany jest z paniką inwestorów - powiedział w rozmowie z "Echem Moskwy" dyrektor instytutu energetyki i finansów Leonid Grigorjew. Według niego, w Rosji potrzebna jest reforma ekonomiczna głównie sektora finansowego.

- Mamy panikę na rynku, ogromne problemy z płynnością. Inwestorzy mają problemy z refinansowaniem swoich pozycji, dlatego je wyprzedają - powiedział Oleg Worotnicki z Uralsib Financial Corp. w Moskwie. Do tego wszystkiego dochodzą obawy o kondycję AIG w USA, co tylko dolewa oliwy do ognia - dodał.

Mamy panikę na rynku, ogromne problemy z płynnością. Inwestorzy mają problemy z refinansowaniem swoich pozycji, dlatego je wyprzedają

Krach w Rosji

Największy kredytobiorca rosyjski, OAO Gazprom, spadł o 10,4 proc. do 174 rubli. Ceny akcji tej spółki spadły o prawie połowę z rekordowego poziomu 367,54 rubli z 11 maja 2008.

Równocześnie traci też rubel. We wtorek na koniec notowań na giełdzie Micex inwestorzy płacili 25,5 rubla za dolara.

USA, ropa i Gruzja

Według rosyjskich analityków, o sytuacji na rosyjskich rynkach przesądziła sytuacja na rynkach europejskich i bankructwo amerykańskiego banku inwestycyjnego Lehman Brothers.

Druga z najważniejszych przyczyn to spadek ceny baryłki ropy poniżej 90 dolarów we wtorek. Rosyjskie kompanie zarabiały krocie na sprzedaży surowców, głównie energetycznych, a wraz ze spadkiem ceny surowców, perspektywy ich zysków maleją. CZYTAJ WIĘCEJ

Baryłka lekkiej ropy WTI na NYMEX, w handlu elektronicznym, staniała w poniedziałek rano czasu europejskiego o 2,72 USD, czyli 2,7 proc., do 98,46 USD.

ropa

W końcu wreszcie inwestorzy zaczęli wycofywać aktywa z Rosji zaraz po wybuchu wojny w Gruzji. Jeszcze 18 sierpnia wartość indeksu RTSI wynosiła około 1800 pkt., co znaczy, że spadł on już o ponad jedna trzecią.

Brent spod dna Morza Północnego, w dostawach na październik na ICE Futures w Londynie staniała zaś w poniedziałek rano o 1,67 USD, czyli 1,7 proc., do 95,91 USD/b.

ropa

Jak piszą rosyjskie gazety, spadek rosyjskich indeksów rozpoczął się już na początku lata. Jednak wtorkowy o ponad 15 proc. jest największy i świadczy o niestabilności rosyjskiego rynku.

ROSJA PŁACI ZA WOJNĘ W GRUZJI

eko/ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane