• rozwiń

Ropa: prawie 50 dol. za baryłkę

Ropa: prawie 50 dol. za baryłkę
Foto: TVN24.pl Foto: Czasy taniej ropy mamy już za sobą?

Cena ropy naftowej coraz bardziej zbliża się do granicy 50 dolarów za baryłkę. Powód to oczekiwanie, że kraje OPEC zmniejszą wydobycie surowca, a także spodziewany spadek amerykańskich zapasów.

We wtorek na giełdzie w Nowym Jorku ropa kosztuje już ponad 47 USD za baryłkę. Jak podają maklerzy, surowiec jest drogi, bo Arabia Saudyjska zapowiedziała mniejsze dostawy ropy do rafinerii w Azji. Saudyjczycy zapowiedzieli, że w kwietniu zmniejszą dostawy ropy dla Japonii, już piąty miesiąc z rzędu.

Powszechna jest też obawa, że na zaplanowanym na 15 marca posiedzeniu przedstawicieli krajów członkowskich OPEC zapadnie decyzja o obniżeniu produkcji surowca.

Minister ropy Iraku Hussain al-Shahristani stwierdził już w sobotę, że OPEC powinien obniżyć produkcję ropy, aby zredukować nadwyżkę surowca na rynkach paliwowych na świecie.

Z kolei przedstawiciel wenezuelskiego sektora finansowego Ali Rodriguez powiedział, że dramatyczny spadek cen ropy naftowej był większy niż spadek globalnego popytu na surowiec.

Analitycy spodziewają się też spadku amerykańskich zapasów ropy o 500 tys. baryłek, co również nie poprawia nastrojów wśród inwestorów. Departament Energii poda w środę swój cotygodniowy raport na ten temat.

Tymczasem baryłka lekkiej ropy WTI na NYMEX w Nowym Jorku w dostawach na kwiecień w handlu elektronicznym drożeje we wtorek rano czasu europejskiego o 5 centów do 47,12 dolarów. Jeszcze w poniedziałek było to 47,76 dolarów.

Ceny ropy w tym roku wzrosły o 5,3 proc. Surowiec staniał o 68 proc. z notowanego w lipcu ubiegłego roku rekordowego poziomu 147,27 dolarów/baryłkę.

//sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane